BeğenmedimYetersizİdare Ederİşime yaradıMükemmel (1 kişi oy kullandı. 5 üzerinden ortalama puan 5,00, oy kullanmak istemez misin?)
Loading...
Gündem Sosyal Medya Gündemi

Facebook’un Genç Kitlesi Hızla Düşüyor

Facebook'un Genç Kitlesi Hızla Düşüyor

Bizim küçüklüğümüzün en popüler ve biricik sosyal medyası Facebook’un genç kitlesi hızla düşüyor.

İnternetin yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde internet ortamına atılan her bireyin ilk uğradığı adreslerden biri olan Facebook, o kendisini canlı tutan kitleden gittikçe uzaklaşıyor.Dinamik bir ortamdan durgun ortama geçerken emeklilik dönemlerine ve orta yaşlarına yaklaşmış insanların eskiden genç kitlenin kullandığı çoğunluğu yakalaması ve bunun yanında internetle tanışan genç kitlenin Facebook platformuna uğramak yerine oyunlara yönelmesi bu istatistiğe doğru ilerlemesini hızlandırıyor.Eskiden oyun için bile açılan Facebook hesapları Facebook’un diğer platformlardaki oyun sistemiyle yarışamaması ve daha fazla sistem gerektiren oyunların oynanmaya başlamasıyla pabucu dama atılmış oldu.

Artık genç kitle arasında utanç bir durum gibi karşılanan facebook profiline sahip olmak en azından var olan kitleyi de kendi içerisinde yok ediyor.Zaten bu algının ortaya çıkması ile genç kitlenin etkisinden uzaklaşan Facebook bunun yerine orta yaşlı insanları doldurmayı başardı.Akıllı telefonların yaygınlaşması üzerine bunu başarmakta pek zorlanmadı.Gençler üzerinde aynı grafiği çizemeyen Facebook, aynı şirketin bir diğer kuruluşu olan İnstagram’da bunu gayet iyi sağlıyor.Getirilen snapchat mantığı hikaye özelliği buranın o kitleyle sağlamlaşmasını sağlıyor.En azından orada Snapchat rekabetini İnstagram ile durduran Mark ekibi snapchat’in hisselerinde düşüşlerin yaşanmasını bile sağlamıştı.Bu konudaki yazımıza da göz atabilirsiniz.

Snapchat Hisse Değerleri %50 Geriledi!

Bunun üzerine adım atılacak mı?

Kitlenin üzerinde büyük bir kayıp yaşayan Facebook, bu konu hakkında pek bir adım atacak gibi durmuyor.Çünkü zaten bir diğer uygulamaları olan İnstagram üzerinden burayı gayet kontrol altına tutmayı başarıyorlar.Bunun üzerine ek olarak da aile seviyesinde takipleşmelerin olduğu orta yaşlı insanların da sosyal medyada yer alması ekmeklerine yağ sürmüş gibi bir durumu teşkil ediyor.

Bizler gibi iş sebebiyle uygun ortamın bir Linkedin bir de Facebook’ta -genellikle gruplarında- olması yine ora konusunda biraz daha aktif kalması sağlanıyor diyebiliriz.Ama şu gerçekki gençler tarafından futbol muhabbeti ve web işleri dışında pek tercih edilmemeye başlayan Facebook’un sonu ne olur bilinmiyor ama işler çok da vahim görünmüyor totalde.

Bu yazımızda Facebook’un Genç Kitlesi Hızla Düşüyor başlığını atarak facebook’u kullanan kitlenin yaş olarak arttığından bahsettim.Yazı hakkı görüş,öneri ve sorunlarınızı yorum olarak iletebilirsiniz.

 

Ahmet Onur

2012 senesinde başladığım ve hala aktif olarak yer aldığım web alanında; front-end, back-end kodlamaları, tasarım ve makale yazarlığı yapmaktayım. Web alanında çok yönlü bir eğilim sergiliyorum. Leadfure markası ile pazarlama, web hizmetleri ve onun adı altında kurduğumuz birçok proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

1 yorum mevcut.

yorum yapmak için buraya tıklayın.