BeğenmedimYetersizİdare Ederİşime yaradıMükemmel (1 kişi oy kullandı. 5 üzerinden ortalama puan 5.00, oy kullanmak istemez misin?)
Loading...
Spor Tanım

Yükselen Spor Dalı E-Spor Nedir?

e-spor nedir

E-Spor, açılımı şeklinde Elektronik spor tabirini ifade etmektedir. İnternet üzerinde bulunan binlerce oyunun ve buna ek olarak milyonlarca oyun severin bulunduğu bu evrende rekabetin oluşması ve oyuncular arasında en iyisinin seçilmesini sağlayan normal spor müsabakalarındaki gibi kişiler veya kişilerden oluşan oyuncu takımlarını karşı karşıya getiren organizasyondur. Birçok oyunda müsabakaları yapılmakta, bunlar da Twitch gibi yayın platformlarından takip edilebilmektedir.

E-Spor Organizasyonunun Doğuşu

E-Spor, oyun oynayanların ve çevrim içi oyunların artışı ile birlikte doğan bir organizasyondur. Buna bağlı olarak çevrim içi oyunlarda gösterilen rekabet ve takımdaşlık olgusu bu spor dalı altında kulüpler kurulmasını, kulüpler arasında  transferler yapılmasını, başarıyı arttırabilmek adına antremanlar yapılmasını sağlamıştır. Kurulan kulüpler düzenlenen resmi veya özel turnuvalara katılarak başarıyı oyunlarda kovalıyorlar ve daha önce bahsettiğimiz gibi bunu twitch gibi canlı yayın yapan platformlardan oyun sever kitleye ulaştırıyorlar. Bu müsabakalar çerçevesinde oyun severler tuttukları takımlara destek amaçlı kazanmasına bağlı olarak para bile yatırabiliyorlar. Başlığımızda da yer aldığı gibi yükselen spor dalı e-spor, bazı çalışmalara göre 2024 Paris Olimpiyatlarında mücadele edilecek spor alanları arasında yer alabilir.

e-spor maçından görüntü
e-spor maçından bir görüntü

Hangi Oyunlar Bu Kapsam Altında?

Bu konu altında en çok ismi duyulan kuşkusuz League Of Legends oyunu. Bu oyunun ardı sıra Counter-Strike: Global Offensive, FIFA, StarCraft, DOTA, ZULA gibi oyunlar geliyor. Genellikle profesyonel oyuncu kimliği çıkartılarak katılanabilen bu organizasyon için en popüler türk oyunu e spor ZULA olarak görülüyor. Buna ek olarak LOL’den sonra e spor CS GO da listenebilir. Az önce belirttiğimiz gibi kuşkusuz en popüler olan LOL oyunu turnuvalarının son organizasyonu yaklaşık 8 milyon aktif kullanıcı tarafından takip edildi. Bu istatistikler ile birlikte bu spor dalının amatör dallardan daha çok ilgi topladığı da kanıtlanmış oldu.

Spor Kulüpleri Bu Alana da Yönelmeye Başladı

Ülkemizden de olan bu yönelme hareketleri zaten dünyada da oldukça ilgi görmeye başlamıştı. Sadece bu amaçla kurulan bazı kulüpler ile yarışmak adına, bu alanı farklı bir spor dalı olarak gören diğer kulüpler başarı adına kendi isimleri altında sadece bu amaçla kurulan kulüpleri toplayabiliyorlar. Ülkemizden de bu yola giden kulüp olan Fenerbahçe, zaten var olan Team Aurora kulübünü bünyesi altında 1907 Fenerbahçe E-Spor olarak kurdu. Bu adımdaki en önemli etken hali hazırda var olan Team Aurora kulübünün sahibinin Fenerbahçe kongre üyesi Doğan Dirim olması. Ayrıca ülkemizden Beşiktaş ve Galatasaray’ın da e-spor kulüpleri bulunuyor.

Sizde bir oyun severseniz ve Steam Oyunlarında mikrofon sorunu yaşıyorsanız yazımıza göz atarak, sorununuzu çözebilirsiniz.

Ahmet Onur

2012 senesinde başladığım ve hala aktif olarak yer aldığım web alanında; front-end, back-end kodlamaları, tasarım ve makale yazarlığı yapmaktayım. Web alanında çok yönlü bir eğilim sergiliyorum. Leadfure markası ile pazarlama, web hizmetleri ve onun adı altında kurduğumuz birçok proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

2 yorum mevcut.

yorum yapmak için buraya tıklayın.

  • E-sporlar uzun zamandır Türkiye’de bir çok takım tarafından benimsendi. Böyle olacak ki bir çok oyunda klanlarını kurdular ve Türkiye’nin adını dünyaya duyurdular. Bunun yanı sıra bir çok Türk oyuncu yabancı ülkelerde yaşadığı için yabancı takımlarla devam etti. Tarik “tarik” Celik bunun en iyi örneği.