BeğenmedimYetersizİdare Ederİşime yaradıMükemmel (3 kişi oy kullandı. 5 üzerinden ortalama puan 5.00, oy kullanmak istemez misin?)
Loading...
Çözüm Tanım Webmaster Webmaster Terimleri

CHMOD Nedir ve CHMOD Nasıl Değiştirilir?

CHMOD Nedir

Webmasterların özellikle script kuran ve üzerinde çalışmalar yapanların sık kullanmak zorunda kaldıkları chmod’u detaylı olarak inceleyeceğiz. FTP kullanıcılarının basitçe yapabildiği ama script üzerinde karşılaşılan hataların çözümünün chmod’u değiştirince çözüldüğünü öğrenen webmasterlar öncelikle google‘dan CHMOD Nasıl değiştirilir diye aratırlar. Aslında öğrenince basit olan bu olaya dilerseniz geçelim. CHMOD nedir sorumuzla başlayıp nasıl değiştirildiğine kadar bahsedeceğiz.

CHMOD Nedir?

CHMOD‘un açılımı ingilizce olarak Change Mod anlamına gelmektedir. Türkçe olarak ise tarzını veya biçimini değiştirme anlamına gelmektedir. Dosya izinleri olarak kullandığımız CHMOD kelimesini genel itibarıyla açıklamak gerekirse dosyalara dışarıdan erişip erişemeyeceğinin kontrolünü sağlamaktadır.

CHMOD sitenin dosyalarının güvenliği için önemli etkenlerden biridir.CHMOD ayarları yani dosya izinlerinin kısıtlamalar olmasaydı sitedeki herkes işlem yapabilirdi. Dosyalara yüksek izin hakkı vermek dosyalarının çekilebilmesini kolaylaştırmaktadır. Ancak düşük izin vermek de sitede dosyanın çalışmasını ara ara sorunlar yaşatarak engelleyebilir. Bunun için dosyalarınızın izinlerinin ortasını ve doğrusunu bulmak önemlidir.
İsterseniz chmod izinlerinin değerleri olarak listeleyip, göz atalım.

Chmod‘u 0 veya 000 yapmak

Bu izinler ayarlandığında dosyalara ulaşım için tüm yetkiler kaldırılmış olur.

Chmod’u 666 Yapmak

Bu izinler ayarlandığında tüm kullanıcılar için sadece okuma ve yazma yetkisini verir.

Chmod’u 700 Yapmak

Bir dizin içindeyken kullanılır ve o dizin için grup ve diğer kullanıcılara erişim kapalıdır.

Chmod’u 755 veya 0755 yapmak

Bu izinler ayarlandığında yazma , okuma ve çalıştırma yetkilerini verirken grup ve diğer kullanıcılar için de sadece

Chmod 0755 veya chmod 755 yapmak

Bu komutun iki farklı şekilde yazılmış olması önemli değildir. Yaptığı görev aynıdır dosya sahibine okuma, yazma ve çalıştırma haklarını verirken grup ve diğerleri için okuma ve çalıştırma hakkı vermektedir.

Chmod 777 yapmak

Bu en riskli yaklaşımdır.Panel üzerinden herhangi bir ayarı değiştirdiğinizde bu dosya üzerinde listeleniyorsa bunu kesinlikle zaten yapmalısınız ama güvenlik bakımından oldukça sıkıntı da yaratabilmektedir.

CHMOD Nasıl Değiştirilir ?

Şimdi gelelim CHMOD nasıl değiştirilir sorusuna.CHMOD’u değiştirmek için ftp ile sitemizin dosyalarına bağlanıyoruz.Ardından en basitinden public_html klasörü sağ tıklayıp “Dosya izinleri” seçeneğine basıp gelen kutudaki “sayısal değer” bölümüne yapmak istediğiniz chmod değerini giriyoruz.İsterseniz hemen altında ki seçeneğe basıp içinde bulunan tüm klasör ve dosyaların izinlerini de o değer yapmaktadır.

Dilerseniz bir websitelerinizde butona tıklayınca ses çıkarma özelliğini kullanmak için bir diğer yazımıza göz atabilirsiniz.

Yazımızda sizlere Chmod nedir, Chmod’un ayarlarından, değerlerinden, ne olduğundan ve nasıl değiştirildiğinden bahsettik. Yazımız hakkında öneri, görüş ve dileklerinizi yorumdan iletebilirsiniz.

Ahmet Onur

2012 senesinde başladığım ve hala aktif olarak yer aldığım web alanında; front-end, back-end kodlamaları, tasarım ve makale yazarlığı yapmaktayım. Web alanında çok yönlü bir eğilim sergiliyorum. Leadfure markası ile pazarlama, web hizmetleri ve onun adı altında kurduğumuz birçok proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

1 yorum mevcut.

yorum yapmak için buraya tıklayın.