BeğenmedimYetersizİdare Ederİşime yaradıMükemmel (3 kişi oy kullandı. 5 üzerinden ortalama puan 5.00, oy kullanmak istemez misin?)
Loading...
SEO Webmaster

Google Featured Snippets Nedir ve Nasıl Yapılır?

Google Öne Çıkarılan Sonuç

Google arama motoru gün geçtikçe birçok gelişmeyi arama sonuçlarında gösteriyor. Başlangıçta çok basit arayüz ile arama yapılan Google sadelikten ödün vermeden kendi tasarımı üzerine ek bileşenler ekleyerek yazılımsal eklemeler yapıyor. Son zamanlarda gelen (yaklaşık geçtiğimiz 2-3 sene içerisinde) google+ bileşenleri, amp, otoriter olunan sonuçta alt başlıklar gibi birçok eklenti mevcut. Bunlardan birisi de Google Featured Snippets eklentisi. Bu özelliğin adını Türkçe’ye çevirdiğimizde Google Öne Çıkarılan Sonuç çevirisini alıyoruz.

Featured Snippets Nedir?

Featured Snippets, webmaster‘lar arasında 0. sıra olarak tanımlanmaktadır. Arama yapan kullanıcılara web sitenize tıklamadan elde etmek istediği bilgiyi aktaran bu eklenti, son dönemde google’a gelen yenilikler arasında kuşkusuz en dikkat çekeni.

Kullanıcılar için bir nimet olan featured snippets özelliğinin yararından çok, zararı da tartışılmaktadır. Çünkü dikkat ettiyseniz kullanıcılar arama yaptıklarında web sitenize girme ihtiyacını pek aramıyor ve size tıklama kazandırmadan işini hallediyor. Bu yüzden web sitelerinizde bazı sonuçlarda böyle çıktığınızda tıklama almak için optimizasyon almanız gerekebilir.

Featured Snippets Nasıl Yapılır?

Dediğimiz gibi direk olarak müdahale edemiyoruz ama her detay gibi bununda belli başlı yapılması gereken adımları var. Bunlardan başlıcası 0. sıraya yükselmek istediğiniz sonuçlarda tanım mantığı olması. Daha açık bahsetmek gerekirse ilgili konunun terimine Nedir? sorulan sorusunun cevabını sayfanızda içeriyor olmanız gerekiyor.

Öncelikle tanım ile ilgili başlığı H etiketi ile açıklama paragrafının hemen üstüne tanımlıyoruz. Ardından tanım yapacağınız kelime veya kelime öbeğiyle açıklamaya başlıyoruz. Ek olarak açıklamayı uzun tutmamanızı önerir, ilgili konuda optimizasyon yaparak kullanıcın web sitenize girmesini sağlamanızı da tavsiye ederim.  Ayrıca herhangi bir kelimede sıralamada olan web sitenizin o kelimedeki otoriterliğinin artmasını sağlamanızda 0. sıraya yerleşmenizde yardımcı olacak etkenlerden belki de en önemlisi. Çünkü 0. sıraya yerleşen site, o arama sonuçlarında diğerlerine göre en baskın olan sonuç olması gerekiyor.

Herhangi bir site sahibi kendi içeriğinin direk olarak bu özelliği kullanılmasını sağlayamaz. Google, arama yapılan kelimeye gerçekten uygun bir içerik olduğuna karar verirse, bunu snippet olarak kullanabilir. Siz yukarıdaki adımları kesintisiz uygulamanıza rağmen karar tamamen Google‘ın inisiyatifindedir.

Bu yazımızda Google Featured Snippets konusuna değindim. Ne olduğundan ve nasıl yapabileceğinizden de bahsettim. Yazı hakkında görüş, öneri ve dileklerinizi yorum alanından belirtebilirsiniz.

Ahmet Onur

2012 senesinde başladığım ve hala aktif olarak yer aldığım web alanında; front-end, back-end kodlamaları, tasarım ve makale yazarlığı yapmaktayım. Web alanında çok yönlü bir eğilim sergiliyorum. Leadfure markası ile pazarlama, web hizmetleri ve onun adı altında kurduğumuz birçok proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

2 yorum mevcut.

yorum yapmak için buraya tıklayın.

  • Bir forumda bunu ücret karşılığı yapabildiğini söyleyen ama nasıl yaptığını sır gibi saklayan birine rastlamıştım, acaba gerçekten yapılabiliyor mu diye merak etmedim değil, yoksa sadece seo çalışması mı yapıyordu?

    • Yapmasına yapılır hedefiniz oysa.Ama hangi kelimede,hangi rekabette yapmak.Sonu nedir ile biten bir sözcük için seo çalışması yürütülür ve bunda zirveye çıkarılır.Gerek dış seo açısından da rakipsiz kaldığınızda öne çıkarılan sonuç ile yayımlanırsınız.Ama amaç ne yazık ki buna ulaşmak olmamalı.Bahsettiğim gibi bunun herhangi bir katkısı olmuyor.Sadece otoriter olduğun kelimede ün kazanabiliyorsun.