BeğenmedimYetersizİdare Ederİşime yaradıMükemmel (2 kişi oy kullandı. 5 üzerinden ortalama puan 5.00, oy kullanmak istemez misin?)
Loading...
SEO Webmaster

Google 7 Mart Algoritma Güncellemesi 2018 Onaylandı!

Google 7 mart algoritma güncellemesi 2018

Google 2017’nin son günleri ve 2018’in Mart ayı sonuna kadar olan süreçte hayatımıza onlarca yeni algoritma ve yapısal değişiklikler ekledi. Bunların hepsini teker teker duyurmasa da yöneticilere sorulan sorularda ve yaşanan sıralama dalgalanmaları, değişimleri incelediğimizde tam anlamıyla anlayabiliyoruz. Süreç boyunca gerçek sonuçların elde edilememesi yanında index problemleri ve bu doğrultuda da webmaster’lara zor bir süreç yaşatmıştı. Nihayet Google bu algoritmalardan bir tanesini daha Google 7 Mart algoritma güncellemesi ile onayladı.

Google’da index probleminizi anında çözün! google hızlı index alma

Google 7 Mart Güncellemesi Detayları

Google yöneticilerinden John Mueller bu algoritma güncellemesi hakkında bilgi veren kişi olarak gözümüze çarpıyor. Google Webmaster Hangout toplantısında Mueller‘e yönlendiren sorularda ünlü ve kaliteli bağlantılara sahip olan bir web sitesinin bu güncelleme sonrasında ciddi sıralama kayıpları yaşadığı belirtilerek soruldu. Soruda web sitesinin kaliteli içeriklere sahip olduğunu ekleyen kişilere John Mueller bu güncellemenin hiçbir şekilde düşük kaliteye sahip siteleri etkilemek için yapılmadığını savundu. Savunmasında kaliteli içeriğe odaklandıklarını ve böylece de web sitenin alaka düzeyi ile alakalı bir güncelleme sunduklarını da belirtti.

Bu konuşmalardan ve diyaloglardan anladığımız üzere Google 7 Mart algoritma güncellemesi kaliteli içerik ve web sitenin alaka düzeyi üzerine yapıldığını ortaya çıkıyor. Özellikle düşük kaliteli-yeni yayım hayatına başlamış, fazla bahsetme bağlantısına(baclink) sahip olmayan siteleri- etkilemediğini vurguladı.

Güncelleme tamamıyla ne zaman devreye girdi?

Güncelleme 7 Mart 2018 tarihinde uygulanmaya ve bu süreç içerisinde gerekli etkileri yaparak 16 Nisan 2018 tarihine kadar aşamalı olarak arama sonuçlarına ve web sitelerine yansıtıldı.

 Bu çıkarımı resmi Google Webmaster Console hesabından öğrenebiliyoruz.

7 Mart 2018 Algoritma Güncellemesinden Sonra Bizi Ne Bekliyor?

John Mueller konuşmacıların kalite içeriklere sahip sitelerin de düşüşe geçmesinin sebebinin web sitenin alaka düzeyiyle anlamlandırılabileceğini söyledi. Bunun önüne nasıl geçilebileceği sorusuna ise geri bildirimlerden faydalanabilirsiniz yanıtını öne sürdü.

Güncelleme sonrasında çıkarımlar yapmak gerekirse anlamsız ve saçma bir rekabet oluşturma peşinde olan haber siteleri hedef alınmış olduğunu kolayca tespit edebiliriz. Gündem dışı her konuda yapılan atılımları bulunan haber sitelerinin sektörde tek kapı olmasının önü Google 7 mart algoritma güncellemesi ile kesildi.

Google Webmaster Hangout Toplantısı John Mueller tam konuşma.

Ahmet Onur

2012 senesinde başladığım ve hala aktif olarak yer aldığım web alanında; front-end, back-end kodlamaları, tasarım ve makale yazarlığı yapmaktayım. Web alanında çok yönlü bir eğilim sergiliyorum. Leadfure markası ile pazarlama, web hizmetleri ve onun adı altında kurduğumuz birçok proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

Yorum yap

yorum yapmak için buraya tıklayın.

Reklam

Reklam