BeğenmedimYetersizİdare Ederİşime yaradıMükemmel (1 kişi oy kullandı. 5 üzerinden ortalama puan 5.00, oy kullanmak istemez misin?)
Loading...
Genel Kültür Teknoloji Webmaster

Programlamada Konusunda Uzman 10 Ülke

Programlamada Konusunda Uzman 10 Ülke

Gerek bilgisayar programları,gerek hayatımızda neredeyse her an içinde yer aldığımız,kullandığımız cihazlarımızda bulunan programları geliştiren ve oluşturan en uzman ülkeler hangileri gelin hep beraber inceleyelim.Dilerseniz programlamada konusunda uzman 10 ülke ‘ye geçelim.

Başta ilk düşünceniz tabi ki neden Türkiye yok sorusu olabilir.Bunun altında birçok sebep yatıyor aslında.Okullarda ders programlarında yer alan bilgisayar derslerinin önemsenmemesi öğrencilere hiçbir şeyin öğretilmemesi,programlama derslerinin olmaması gibi üst sıralarda yer alan ülkelerin özelliklerine sahip olmaması diyebiliriz.

10. İtalya

Avrupa’nın sular altında olan şehrine sahip İtalya listemizin 10. sırasında.Programlama alıştırma sayfalarında Öğretici testler ve veritabanı alıştırma testlerinde başarı oranında ikinci sıraya çıkabilen İtalya şimdiden dünya devi Apple’ın dikkatini çekmiş gözüküyor.

9. Çek Cumhuriyeti

Komut dosyalama mantığının temelinde profesyonel düzey de yer alan Çek Cumhuriyeti matematik zekasında dünya seviyesinde ikinci basamakta yerini koruyor.

8. Fransa

Hastagı programa dilinin temeline sokan C ve C++ dillerindeki alıştırma testlerinin tamammını domime ederek sıralamada birinci sırada buluyor.Fransızların bu başarısının altında bulunan atılım ise 2014 senesinde ilkokullarda seçmeli olarak ders programlarında yer alan programlama eğitimi dersini yaygınlaştırmaları olmuştur.

7. Tayvan

Veri Tabanı, Fonksiyonel Programlama, Algoritma ve Veri Yapısı alanlarında başarıya ulaşan Tayvan en çok Phyton dilini tercih ediyor.
Adını sadece belgesel programlarından duyduğumuz neredeyse ülkemizin 10 da biri nüfusa sahip Tayvan,fonksiyonel programlama,algoritma ve veri tabanında ki veri incelemelerinde başarıya ulaşmış.Bu alanda ise en çok Phyton dilini tercih etmektedirler.

6. Japonya

Japonya’yı bu sıralarda görmeyi istemezdik lakin bu sırada bile üst düzey başarıya sahip ülke konumundalar.HackerRank’ın sunduğu Yapay Zeka seçmelerinde ve testlerinde muazzam rekorlar kıran Japonya başarısına devam ediyor.

5. Macaristan

Macaristan web de yer alan performans,öğretici ve programlama testlerinde dünya boyutunda birinci sırada şampiyon iken listemizdeki 5. sırada da kendini garantilemiş durumda.Bu başarının elbetteki kaynağı ise Avrupa kıtasında ilk ve orta dereceli okullarda programlama derslerini seçmeli olarak yerleştiren ve yaygınlaştıran ülkelerden birisi olması.

4. İsviçre

Uygulanan 15 testin toplamının 9’unda ilk 5 de yerini sağlamlaştıran İsviçre Avrupa’da yine eğitime programlamayı monte eden baskın ülkelerinde başında olmasından kaynaklanan başarıyı elde etmekte fazla zorlanmıyor.

3. Polonya

Javascprit dilinin temel liderlerinden Polonya,listemizin üst bölümünde üçüncü basamakta kendini sergiliyor.

2. Rusya

Minik bir siber saldırı haritasını açtığınızda bile her 3 saldırıdan ikisini gerçekleştiren ülkelerden Rusya‘nın bu mükemmele başarısının ödülü de listemizde ikinci basamağa oturması oluyor.

1. Çin

Saldırı konusunda Rusya’ya karşın savunma ve programlama alanında başarılı olan dünya devi Çin bu alandaki yoğunluğuyla Rusya‘yı geçerek listemizin zirvesinde bayrağını sallıyor.

Ahmet Onur

2012 senesinde başladığım ve hala aktif olarak yer aldığım web alanında; front-end, back-end kodlamaları, tasarım ve makale yazarlığı yapmaktayım. Web alanında çok yönlü bir eğilim sergiliyorum. Leadfure markası ile pazarlama, web hizmetleri ve onun adı altında kurduğumuz birçok proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

1 yorum mevcut.

yorum yapmak için buraya tıklayın.

  • Listenin pek doğru olduğunu sanmıyorum neden dersen dünyada en büyük ve adından söz ettiren çoğu yazılımcı Hindistan’dan çıkıyor. Hem de bu konu hakkında konuştuğum bazı insanlar insanlar sürekli medeniyetleri yokken yazılım alanında bu kadar ileri olabildiklerini takdir ediyor.