BeğenmedimYetersizİdare Ederİşime yaradıMükemmel (2 kişi oy kullandı. 5 üzerinden ortalama puan 5.00, oy kullanmak istemez misin?)
Loading...
Webmaster Webmaster Terimleri

SSL Sertifikası ve Önemi

SSL Sertifikası

SSL Sertifikası Nedir?

SSL sertifikası web sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerin daha güvenli bir ortamda alışveriş yapabilmelerini, işlerini daha sistematik yapmalarını sağlayan bir protokoldür. Çeşitli yerlerde SSL protokolü olarak da geçen bu sertifika son dönemlerde gittikçe önem kazanmış, hız devri çağımızda tarayıcılar ve arama motorları tarafından kullanılmaya, teşvik edilmeye başlanmıştır. Bir site SSL protokolü kullanmıyor ise adresi http ile başlarken, SSL protokolü kullanan site https ile başlar  ve bu şekilde de adlandırılabilir. Dilerseniz SSL sertifikası kullanmayan(HTTP) ve kullanan(HTTPS) sitelerin farklarından bahsederek yazımıza başlayalım.

HTTP ile HTTPS’in farkı nedir?

İki ekin farkını gözle görülür ve görülmeyen farklar şekilde ayırabiliriz. Gözle görülmeyen kısmı güvenlik ve hız için belirtilebilirken, gözle görülür kısmını ise sol üstte https yani SSL protokolü kullananların “Güvenli” simgesi ile temsili gibi etkenleriyle anlatabiliriz.

HTTP‘de sabit port olan 80 kullanılırken HTTPS 443 portu kullanır.

HTTP sorguları şifreleyemezken HTTPS sorguları şifreler.

HTTP‘de güvenlik zafiyeti mevcutken HTTPS ile verileri koruyabilirsiniz.

HTTP kullanırken siteniz https:// kısmıyla başlarken HTTPS kullanmaya başladığınızda https:// başlangıcıyla kullanabilirsiniz.

HTTP kullanırken web sayfanızda yer alan görseller ve dosyaların çekimi http veya https ile başlayabilirken HTTPS kullandığınızda bu ek dosyalar https ile çekilmek zorundadır.

SSL Sertifikası Ne yapıyor? Katkısı nedir?

SSL sertifikası hız ve güvenlik gibi iki önemli konu üzerinde direk etki sağlıyor. Ziyaretçi arttırma, google sıralamalarında yükselme -neredeyse önemli rakiplerinizin çoğu artık https kullanıyor diyebiliriz- gibi dolaylı gerçekleşebilecek etkenler de bulunuyor.

Hız

Google hızı sevdiği gibi ziyaretçinin odaklarından birisidir de. Çünkü yavaş yüklenen siteler günümüz hız devrinde hoş karşılanmamakta optimizasyonu yapılmamış anlamına gelmektedir. Hem ziyaretçi yönünden, hem de google yanından kötü bir durum olarak karşılanan bu durum google sıralamalarında düşmenize, ziyaretçi kaybetmenize bile sebep olabilmektedir. SSL protokolünün hız konusunda verdiği katkısı ise tek tek gönderilen sorguların paket halinde optimize edilerek sunulmasını sağlamasıdır. HTTP kullanırken bunları birbirinden bağımsız olarak gerçekleştiren siteler, HTTPs ile birlikte pratikleştirmektedir.

Güvenlik

Aslında %100 katkı veren ve en önemli kullanılma sebebidir. Çünkü SSL’ın asıl kullanım amacı da budur diyebiliriz. SSL protokolü web sitenizde yapılan girişler, çıkışlar, kayıtlar, üye girişleri gibi sorguları şifreleyerek kayıt altına alır ve 3. şahıs sitelerin erişebilmesi olanağını ortadan kaldırır. Bu sayede sitenizde yer alan üyelerin kredi kartı gibi hassas bilgilerinin başkalarıyla paylaşılması engellenir.

SSL Sertifikası

SSL Sertifikası

SSL Sertifikasını Nasıl Ücretsiz edinebilirsiniz?

SSL protokolünü edinebilmeniz için önceden ortaya fazlasıyla para dökmeniz gerekmekteydi. Şimdi ise cpanel’in eklentisi sayesinde kolayca basit ve Ücretsiz SSL elde edebiliyorsunuz. Bunu sağlayan hosting firması sayısı günümüzde oldukça arttı. Bu basit ssl’yi kullanarak ssl protokolü hatası nedir gibi sorunlarla karşılaşmazsınız. Bu hatalar genellikle daha karmaşık yapıya sahip protokollerde ortaya çıkabilmektedir. Aşağıda yer alan yazımıza da uğrayarak ücretsiz ssl kurulumu ve ssl ayarlarını öğrenebilirsiniz.

SSL Sertifikası Kurulumu ve Ayarları

Bu yazımızda sizlere SSL protokolünün ne olduğu, ne kadar önemli olduğu ve ne işe yaradığı hakkında detaylı bilgilendirmeler yaptım.Yazı hakkında görüş, öneri ve dileklerinizi yorumdan iletebilirsiniz.

Ahmet Onur

2012 senesinde başladığım ve hala aktif olarak yer aldığım web alanında; front-end, back-end kodlamaları, tasarım ve makale yazarlığı yapmaktayım. Web alanında çok yönlü bir eğilim sergiliyorum. Leadfure markası ile pazarlama, web hizmetleri ve onun adı altında kurduğumuz birçok proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

7 yorum mevcut.

yorum yapmak için buraya tıklayın.

  • özellikle e-ticaret sitelerinde gerekli olan SSL sertifikasının önemi gerçekten çok büyük. Özellikle e-ticaret dedim çünkü çoğu kullanıcının kredi kartı bilgilerinin çalınmasını önleyen çok önemli bir faktördür SSL.

    • Blooger’da da aynı durum söz konusu.Zaten blooger’ın domainlerinde size direk olarak ssl sağlayan bölüm mevcut.Lakin hostinge siz blooger kurduysanız bu daha kolay.Toparlamak gerekirse; ü
      Hostinginiz sizdeyse aynı yolları uygulayabilirsiniz,onun dışında blooger kendisi bir bölümde ssl avatanjı sunuyor.

  • SSL sertifikası zaten olmayan siteler artık güvensiz olarak gösteriyor SSL artık çok önemli oldu günümüzde bilgi verdiğiniz için teşekkür ederiz

  • Günümüzde web siteleri için SSL sertifikası çok önem arz ediyor. Kullanıcılar sol tarafında kilit simgesi olmayan sitelere aldırış etmiyor bile. Google sıralama kriteri olması da cabası…