BeğenmedimYetersizİdare Ederİşime yaradıMükemmel (3 kişi oy kullandı. 5 üzerinden ortalama puan 5.00, oy kullanmak istemez misin?)
Loading...
Bilgisayar İncelemeler Uygulamalar Webmaster

Notepad++ İle Bir Ömür

Notepad++ İle Bir Ömür

Notepad++ her webmasterın bilgisayarında kurulu olması gereken ve neredeyse en fazla tercih ettiğimiz uygulamalardandır.Düşük alan kaplaması ve her düzeyde bilgisayarda kolayca kullanılması,işlevsel nitelikleri,görünümde etkili değişimleri elle yapabilmemizi sağlaması gibi üst düzey özellikleri bulunmakta.Biraz da Notepad++ Nedir ? ve Notepad++ Nasıl Kullanılır? sorularının cevabından bahsedelim.

Notepad++ Nedir?

Notepad++ html,cs,js gibi temel dosyaları metin belgesi şeklinde açmanızı sağlar ve ayrıca bu metin belgelerini gelişmiş özellikler ile farklılaştırabilir ve düzenlemesinde kendine kolaylık sağlayabilir.

Notepad++ Nasıl Kullanılır ?

Notepad++ İndir dikten sonra kurulumu gerçekleştiriyoruz.Ardından uygulamayı açarak isterseniz boş bir metin belgesi açabilir,isterseniz düzenlemek istediğiniz dosyaya sağ tıklayıp Edit Notepad++ seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.

Notepad++’nın Özellikleri

Sözcük Kaydır

İlk defa notepad++ yüklediğiniz ilk yaptığınız şey ne mi diye sorarsanız Görünüm>Sözcük Kaydır komutu olur.Sözcük kaydırma yapmadığınızda yazı sağa doğru ebediyen yada en azından iki bölüm gider.Bu da en sevmediğim şeylerden desem yalan olmaz 😀
Artık Alışkanlık Olmuş
Her bilgisayara giriş yaptığımda websiteme girmeden,fizellayı açmadan önce hemen Notepad++ ‘yı açarım üst menüde ki gereksiz dosyaları siler veya kaydederim.Biliyorum ki diğer webmaster arkadaşlarımda bunu aynısını yapıyor.Zaten sık bilgisayarı kapatan bir topluluk değiliz.

++ Nerden Geliyor ?

Windows bilgisayarlarda zaten hali hazırda basit bir notepad kuruludur.Garip yazı fontundan hepimiz hatırlarız(O kadar olmuş ki onu kullanmayalı unutmuş olabiliriz).++ ‘ın nereden geldiği birçok özelliğe sahip olmasıyla eşleşiyor.Sade haline göre bir not tutma uygulamasında olabilecek tüm özellikler ve işlevler notepad++ üzerinde toplanmış.Sanırım bu da kullanıyor olmamızı sağlıyor.

Sırf UTF8 için

HTML dosyalarında normal notepad ile veya fizelladan masaüstüne getirmeden düzenleme yaptığımızda türkçe karakter hatası sık karşılaştığımız hatalardan.Bundan kurtulmak için notepad++ ‘ı tavsiye ettiğim onlarca dostum var.Bu nasıl yapılır derseniz Kodlama>BOM olmadan UTF-8 Olarak Kodla seçeneğini uygulamanız yeterli.

Web Dillerine Özel Renklendirmeler

PHP,HTML dosyalarınızda hatalardan kurtulmanın o bizi günlerce saatlerce uğraştıran tırnak işareti ve noktalı virgülleri tespit edebilmemizi onların diğerlerinden daha kaba daha kalın şekilde gözükmesini sağlaması.Ee notepad++ ‘ya kod yazdım ama hepsi siyah diyorsanız üst menüden Diller>H>HTML veya diğer desteklenen dilleri tercih edebilirsiniz.

Kolay TEST Avantajı

Yazdığınız kodu kaydedip fizellaya atıp websitenize girmenize gerek kalmadan Çalıştır>Dilediğiniz Tarayıcı şeklinde test edebilirsiniz.

Bir WebMaster Notepad++ İle Bir Ömür geçirir.Artık onun için şartlara bağlanmış bir durum olmuştur.

Notepad++ ‘dan *new 4 dosyasından bildirdi 🙂

Ahmet Onur

2012 senesinde başladığım ve hala aktif olarak yer aldığım web alanında; front-end, back-end kodlamaları, tasarım ve makale yazarlığı yapmaktayım. Web alanında çok yönlü bir eğilim sergiliyorum. Leadfure markası ile pazarlama, web hizmetleri ve onun adı altında kurduğumuz birçok proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

2 yorum mevcut.

yorum yapmak için buraya tıklayın.