BeğenmedimYetersizİdare Ederİşime yaradıMükemmel (2 kişi oy kullandı. 5 üzerinden ortalama puan 5.00, oy kullanmak istemez misin?)
Loading...
Bilgisayar Çözüm Teknoloji

İnternet Bağlı ama Sitelere Giremiyorum Sorunu Çözümü

İnternet bağlı ama sitelere giremiyorum

Bilgisayar ortamı ve internet gün geçtikçe gelişmekte, geliştikçe de karmaşıklaşmaktadır. Sırf ağ sistemi üzerine binlerce farkındalık gösteren etken mevcuttur. Bu etkenler birbiri içinde uyumlu olması gerekme. Aksi durumda başlığımızdaki İnternet bağlı ama sitelere giremiyorum tarzında hatalar alabilmek konusunda hiç de “başıma gelmez bana ne” diye düşünmemek gerekir. Bir de sadece vpn ile sitelere erişebilme problemi var. Bu iki problemin çözümünü birlikte anlatacağız. Aslında ikisi de aynı çözümle sonuca ulaşıyor. İnternet Bağlı ama Sitelere Giremiyorum problemini çözüme odaklanalım.

Öncelikle sorunu tanımlamak istiyorum sonrasında mantığından bahsedip çözüme geçeceğiz.

İnternet Bağlı ama Sitelere Giremiyorum – Problemin Tanımı

İnternet bağlı ama sitelere giremiyorum

 

Sorun genel olarak proxy mantalitesinden geçiyor.

Proxy Nedir?  Tanımlamak gerekirse Türkçe sözlük karşılığı vekil sunucu. Adından da anlaşılabileceği üzere internette websitelerine veya sunuculara erişilirken köprü vazifesi gören sunuculardır. Tarayıcı sizin girdiğiniz websitesini vekil sunucuya iletir ve bu köprü vazifesi gören sunucu sorguyu gereken sunucuya bağlayarak sizin ekranınıza siteyi getirir.

Bu fonksiyon bazen bilgisayarınıza kurduğunuz programlar ile siz müdahale etmeden değişebiliyor, programı silseniz bile eski ayarlar kaldığı için problem yaşamanıza sebep olmaktadır. Bu yüzden internetiniz var ama sitelere veya internetle yapmak istediklerinize ulaşamıyorsanız bunu normal haline, ihtiyacınız olan haline getirmelisiniz. Beraber bunu yapalım.

Sorunu “İnternet Explorer” uygulamasından halledeceğiz. Neden diye soracak olursanız Windows kullanıcılarında otomatik olarak yüklü gelen bu tarayıcı diğer internet seçeneklerinizin ana ayarlarını barındırıyor. Diğer uygulamalara özgürlük tanımadıysanız diğer uygulamalar internet ayarlarını İnternet Explorer tarayıcısından çekip, onun düzenine uygun olarak kullanılıyor. Eğer İnternet Explorer’ı tam olarak sildiğinizden emin iseniz Microsoft Edge’de bu işlemleleri yapabilirsiniz. Eğer ki onun da bilgisayarda yüklü olmadığından emin iseniz varsayılan yaptığınız tarayıcı ile işlemleri gerçekleştirmeniz gerekmekte. Proxy ayarlarının bilgisayar üzerinde nasıl etki ettiğinin tam mantığını anlattığımı düşünüyorum, buraya kadar mantığını anladıysanız çözüme geçmeye geldi sıra.

Problemin Çözümü

Öncelikle bilgisayarınızda kurulu olan “İnternet Explorer” uygulamasını veya bir üst paragrafta bahsettiğimiz alternatifleri açıyoruz.

1. Ardından tarayıcından sağ üstteki çark işaretine tıklıyoruz, gelen sekmelerden İnternet seçeneklerine tıklıyoruz.

İnternet bağlı ama sitelere giremiyorum adım 1

2. Ardından gelen ekranda üst bölümden Bağlantılara tıklıyoruz.

İnternet bağlı ama sitelere giremiyorum adım 2

3. Gelen bölümde Yerel Ağ Ayarlarına tıklıyoruz.

İnternet bağlı ama sitelere giremiyorum adım 3

Tıkladığınızda açılan ekrandaki ayarları sağdaki resimdeki gibi yapınız.

İnternet bağlı ama sitelere giremiyorum adım 4

İnternet Bağlı ama Sitelere Giremiyorum problemini tüm gösterdiğimiz adımları başarıyla uyguladığınızı düşünüyorsanız büyük ihtimalle çözüp internetinizi özgürce kullanmaya devam edebilirsiniz. Yazı başında da bahsettiğimiz gibi bu ayarları internete sadece vpn ile bağlanabiliyorum diye yakınan arkadaşlarımız içinde derdine deva olacaktır.

Dilerseniz Kablosuz Ağ adını ve şifresini değiştirme başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Ahmet Onur

2012 senesinde başladığım ve hala aktif olarak yer aldığım web alanında; front-end, back-end kodlamaları, tasarım ve makale yazarlığı yapmaktayım. Web alanında çok yönlü bir eğilim sergiliyorum. Leadfure markası ile pazarlama, web hizmetleri ve onun adı altında kurduğumuz birçok proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

Yorum yap

yorum yapmak için buraya tıklayın.