BeğenmedimYetersizİdare Ederİşime yaradıMükemmel (5 kişi oy kullandı. 5 üzerinden ortalama puan 4.80, oy kullanmak istemez misin?)
Loading...
Çözüm JavaScript Webmaster Yazılım

Farklı sekmeye geçen ziyaretçiyi geri çekin! [Her Yöntem]

Farklı sekmeye geçen ziyaretçiyi geri çekin

Son dönemlerin popüler özelliklerden ” farklı sekmeye geçen ziyaretçiyi geri çekin ” sloganıyla tanıtacağımız ziyaretçileri siteye geri çağırmak amacıyla kullanabileceğiniz birkaç otoriter websitesinin kullanmaya başlamasının ardından yaygınlaşarak hem wordpress scriptlerinde hem de mybb scriptlerinde kullanabilmeniz üzere eklentiler de yayımlandı.

Eklentinin kullanım amacı yazı başlığından da anlaşılabileceği üzere ziyaretçi farklı sekmeye geçtiğinde tekrar sitenize geri döndürmeyi sağlamak.Tabi ki bu nasıl oluyor diyeceksiniz.Bu özellik hakkında bilgisi olmayanlar için bahsedelim biraz.

Farklı sekmeye geçen ziyaretçiyi geri çekin özelliği nasıl çalışır?

Özellik websitenizi ziyaret kişinin başka bir sekmeye geçmesiyle görüntüye çıkıyor.Ziyaretçiniz başka sekmeye geçtiğinde sayfanızda yer alan title tamamen sizin yaratıcılığınıza bağlı olarak başka bir yazıya dönüşüyor.Aşağıdaki örnekteki gibi.

Örnek gösterim;

Farklı sekmeye geçen ziyaretçiyi geri çekin

Bu özellik nasıl uygulanır?

Oldukça güzel ve kullanışlı olan bu özelliği websitenizde kullanmak sanıldığı kadar zahmetli ve zor değil.Dilerseniz wordpress eklentileriyle veya mybb eklentileriyle kolayca  yapabilirsiniz.Lakin biz eklentisiz kullanımını da anlatacağız.Çünkü bu adım daha az sorguyla daha kolay halletmenizi temanızı taşırken eklentiyle uğraşma gereksinimi duymadan işinizi halletmenizi de sağlıyor.

Öncelikle web sitenizde query’in dosyası çekili olması ve aşağıdaki javascript kodlarından yukarıda yer almalıdır. Sisteminiz wordpress değil ise uygulayınız. WordPress’de hazır olarak zaten mevcuttur.

<script   src="https://code.jquery.com/jquery-3.3.1.min.js"   integrity="sha256-FgpCb/KJQlLNfOu91ta32o/NMZxltwRo8QtmkMRdAu8="   crossorigin="anonymous"></script>

1. Yol

Eklemek için aşağıda yer alan kodu temanızda yer alan bir js dosyasının en alt kısmına eklemeniz yeterli olacak.Kod içinde yer alan ğŸ™‚ Yine Bekleriz satırı yukarıdaki örneklendirilmede görülen 🙂 Yine Bekleriz ifadesini gösteriyor.Yani bu satırı değiştirerek ziyaretçilerinizin alanına göre veya yaratıcılığınıza göre düzenleyebilirsiniz.

var message = "🙂 Yine Bekleriz";
var original;

$(window).focus(function() {
if(original) {
document.title = original;
}
}).blur(function() {
var title = $('title').text();
if(title != message) {
original = title;
}
document.title = message;
});

2. Yol

Bu adım eklenti kullanmadan ve pek kod bilgisi olmayan arkadaşlarımız için uygun görüyorum.

Öncelikle şu dosyayı indirin;

İndirilecek dosya(.js)

Ardından bu dosyayı temanızın bulunduğu klasöre gidip js klasörünün içerisine gönderin.Bu klasör public_html/wp-content / themes / temanızın-adındaki-klasor/js/  yolunda yer alır.Onun içerisine indirdiğiniz dosyayı gönderin.Ardından temanızın header.php dosyasına ister wp-admin’den isterseniz tema dosyalarından erişin.Bu dosyanın <head></head> etiketleri arasına diğer kodları bozmayacak şekilde aşağıdaki kodu ekleyin.

<script type="text/javascript"
src="<?php echo get_bloginfo('template_directory');?>/js/ziyaretci-geri-don.js"></script>

Bu şekilde kaydettiğinizde işleminiz tamamlanmış oluyor.

WordPress kullanmıyor ve bu adımı uygulamak istiyorsanız js dosyasını sitenizin ana dizinine gönderip aşağıdaki kodu bu özelliği kullanmak istediğiniz sayfanın <head></head> etiketleri arasında bir yerine yapıştırmanız yeterli olacaktır.

<script type="text/javascript" src="/js/ziyaretci-geri-don.js"></script>

3. Yol

Bu adımda artık eklenti kullanmanızı tavsiye ediyoruz.Çünkü başka seçeneğimiz kalmadı.do not go js kütüphanesi adına anlatabileceğimiz pek durum yok.do not go nasıl kullanılır adı altındaki tüm sorularınıza cevap niteliğinde bir yazı yayımladığımızı düşünüyorum.Eklenti ile yapabilmeniz için ise önerdiğim eklentiler ise şu şekilde;

WordPress için;

 Wp Don’t Go Eklentisi  Yapımcı: mustafa küçük

MyBB için;

MyBB Don’t Go Eklentisi     Yapımcı: emre karakaya

Bu yazımda sizlere ziyaretçileriniz sitenize girdikten sonra başka bir yazıya geçtiğinde sitenizin title’ının değişmesini sağlayacak özelliği eklentisiz veya eklentili şekilde her yoluyla anlattık.Yazım hakkındaki görüş,öneri ve dileklerinizi belirtirseniz seviniriz.

Ahmet Onur

2012 senesinde başladığım ve hala aktif olarak yer aldığım web alanında; front-end, back-end kodlamaları, tasarım ve makale yazarlığı yapmaktayım. Web alanında çok yönlü bir eğilim sergiliyorum. Leadfure markası ile pazarlama, web hizmetleri ve onun adı altında kurduğumuz birçok proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

5 yorum mevcut.

yorum yapmak için buraya tıklayın.

    • Blogu açmamın ana amacının karşılandığını siz değerli takipçilerimizin yorumlarıyla görmek motivosyonumu kat ve kat arttırıyor.Temamız da son dönemde tamamen yayına girdi ve sizin de tabirinizle gerçekten özgün.Tekrardan teşekkür ederiz..

  • verdiğin kod yazarken değişmiş.. çalışmıyor. onu düzeltir misin lütfen.. kod farkındaysan “🙂 Yine Bekleriz”; olarak yazıyor yani yine benzeriz den önce virgülden önce karakter bozulmuş yazarken.. teşekkürler..

    • O bozulma değil. Gülücük karakterinin(örnekteki gibi) kodlanmış hali. Gülücük kullanmak istemiyorsan tırnak işaretinden virgüle kadar silebilirsiniz.