BeğenmedimYetersizİdare Ederİşime yaradıMükemmel (2 kişi oy kullandı. 5 üzerinden ortalama puan 4.00, oy kullanmak istemez misin?)
Loading...
Android Çözüm Gündem Teknoloji

Android Instant Apps Nedir? -Devrim Niteliğinde Özellik

Android Instant Apps

Android işletim sistemine sahip telefon kullanıcıların son zamanlarda bildirim ekranını aşağı indirdiğinde karşılaştığı Instant Apps google play’ın yeni denemelerinden birisi. Instant Apps nedir sorusunun cevabıyla başlayalım konuya. Öncelikli olarak bu özelliğin uygulamaları indirmeden kullanmanızı sağlayacak bir özellik olduğunu kaba tarifle belirtelim. Biraz daha açmak gerekirse Instant Apps sizlere google play’da bulunan bu özelliği destekleyen uygulamaları indirmeden açmanızı sağlayacak.

Başlarda Android’in 6. versiyonu Marshmallow’un desteklediği bu sistem diğer android sürümlerine de kısa süre içerisinde entegre edildi. Yine de işlev en az bu android sürümlerini destekleyen cihazların hepsinde yer almamaktadır. Cihazlar içerisinde de farklılıklar mevcut. Bu nedenle bu özelliğe sahip olabilmek için biraz daha beklemekte fayda var. Peki cihazınızın bunu destekleyip desteklemediğini nasıl öğrenirsiniz, gelin buna da değinelim.

Cihazım Instant Apps Destekliyor mu?

Başlangıçta telefonumuzun “Ayarlar” bölümünü açıyoruz ve Google seçeneğini buluyoruz. Bu alanda özelliği görmüyorsanız, malesef cihazınızın bu özelliği şimdilik desteklemiyor. Eğer orada ikon varsa cihazınızın şimdiden bu özelliği desteklediğini anlayabilirsiniz. Genellikle bu özelliğin henüz desteklemeyen android cihazlarında bildirim ekranında güncellenmeye veya yüklenmeye çalışıldığına rast gelmişsinizdir. Buna ınstant apps güncelleniyor veya güncellenmiyor diye bakmak biraz saçma olur. Google play deneme yapıyor diyebiliriz.

Instant Apps Nasıl Aktif Edilir?

Az önceki belirttiğimiz alanda eğer ikonu görüyorsanız ayarı etkinleştirerek özelliği kullanmaya başlayabilirsiniz. Etkinleştirdiğiniz de size gösterilen uyarıyı da kabul etmeyi unutmayın. Uyarıyı kabul ettikten sonra özelliği kullanmaya başlayabilirsiniz.

Instant Apps’ı Nasıl Test Edebiliriz?

Şuan yeni özellik olduğu için tüm uygulamalar desteklemiyor tabi ki. Tamamen etkin hale geldiğinde de tüm uygulamaların destekleyeceğini de sanmıyoruz. Sadece birkaç uygulama bu özelliği test etmeniz için hazır durumda. Bunlar Jet, Vimeo ve dotloop. Bu uygulamaları yüklemeden yani Instant Apps kullanarak test etmek için Chrome’dan uygulamanın ismini arayın. Örneğin Vimeo app  – Instant şeklinde arayarak bu sonuçlarda uygulamayı deneyebilirsiniz.

Özelliği kullanmanızı sağlayan uygulamalar şimdilik hayli az olsa da özellik yaygınlaştıkça bizleri büyük bir dertten kurtaracak diye düşünüyorum. Çünkü hafızayı kaplayan uygulamaların indirilmeden kullanılabiliyor olması devrim niteliğinde bir yenilik olacaktır. Özellikle prim amaçlı olarak uygulamamızı indirin, bizi takip edin gibi bildirimleriyle bizlerin saçlarını beyazlatan website sahiplerinin de peşimizi sağlayacaktır. Sadece online uygulamaların bu şekilde kullanılabileceğini de hatırlatmadan geçmeyelim.

Android cihaz kullanıcılarının baş belası yaşlanan telefonun yavaşlaması sorununa biraz nefes aldırabilmek için Android telefon hızlandırma başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Ahmet Onur

2012 senesinde başladığım ve hala aktif olarak yer aldığım web alanında; front-end, back-end kodlamaları, tasarım ve makale yazarlığı yapmaktayım. Web alanında çok yönlü bir eğilim sergiliyorum. Leadfure markası ile pazarlama, web hizmetleri ve onun adı altında kurduğumuz birçok proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

2 yorum mevcut.

yorum yapmak için buraya tıklayın.