BeğenmedimYetersizİdare Ederİşime yaradıMükemmel (2 kişi oy kullandı. 5 üzerinden ortalama puan 5.00, oy kullanmak istemez misin?)
Loading...
Gündem Teknoloji Gündemi

Namık Kaybetti

android-nougat

Namık Kaybetti

En çok kullanılan dünya markası mobil cihazlarda kullanılabilen işletim sistemi olan Android ‘in sahibi ve yöneticisi Google yöneticileri Android için gelecek yeni sürüm olan N harfiyle başlayacak kod için isim bulamamışlar ve bunu tüm dünyada ki kullanıcıların önerisine sunmuştu.Yoğun bir ilgi alınan bu öneri turunda Android İşletim Sisteminin resmi adresinde bulunan Android N ‘e isim bul sistemiyle gelen sayfada ki kutuya önerimizi giriyorduk.

Bu site üzerinden tüm dünyadan Android ‘e milyonlarca isim önerisi cevabı geldi.8 Haziranda son bulan bu öneri bölümünden sonra Android yeni N kodlu sürümü için seçtiği ismi nihayet kullanıcılarına duyurdu.

Bu durumun biz Türk ‘ler açısından ilgi çekici alanı ise Android ‘i trolleme şansına sahip olmasıydı.Bu trolleme akımına katılmak isteyen Android için N kodlu sürümüne özel Namık önerisi öne çıktı. Namık Tatlısı olarak Google ‘a birçok içerik giren İnci Sözlük önderliğinde Türk kullanıcılar epey yol alsa da Google ‘ın gözüne giremedi ve sonuçta yazımızın başlığından da anlaşılaşılacağı gibi N kodlu sürümün adı da Namık olamadı ve doğal olarak da Namık Kaybetti .Android ‘in N kodlu sürümünün adı Nougat oldu ve böylece Android Nougat ismide kesinleşmiş oldu.Android Namık trolleme planı ile ilgili merak uyandıran noktalar bulunan arkadaşlar için yazımızı ziyaret edebilirler.

Birçok yazılı ve haber kaynaklarında öneriler içerisinden en fazla öne çıkan ismin Nougat değil de Nutella olduğuydu.Ancak bildiğiniz gibi Nutella bir çikolata markası olunca telif hakkı ve marka anlaşmaları da gerçekleşmeyince Google ve Android yetkililerin gözüne daha uygun gelen Nougat Android ‘in N kodlu sürümünün adını süsleyecek.Kısacası Android ‘in Yeni İsmi Android Nougat oldu.

Aslında Android ‘in bu önerileri en çoktan aşağı doğru sıraladığı da kuşkulu.Çünkü sadece bir öneri istendi ve bu öneri de de en çok yazılanın seçileceği gibi bir kaide bulunmuyordu.Google önerilerden kendine uygun olanı ve N kodlu sürümüne yakışacak adın Nougat olduğunu belirledi.

Google tarafından Android ‘in resmi sitesinde herhangi bir resmi açıklama daha yapılmadı.Google ‘ın ana merkezinde Android N için açılış yapılırken Android Nougat heykeli ile birlikte Android Nougat ismi Android N kodlu sürümü için belirlenmiş oldu.

Peki Nougat Nedir ?

Nougat ‘ın ne olduğunu bilmeyen arkadaşlar içinde açıklama yapalım istedim.Nagıt olarak algılanabilir ancak o bu Nougat değil.Nougat şeker,vanilya ve farklı çeşitlerde bal dozunda tatlandırıcılar kullanılarak oluşturulan içinde genelde fındık da bulunan bir helva çeşididir.Ülkemizde bu helva çeşidinin adı Nuga olarak isimlendirilmiş.

Android N ve asıl adıyla Android Nougat Android ‘in yeni sürümü olarak piyasaya ne zaman girecek merak konusu.

Ahmet Onur

2012 senesinde başladığım ve hala aktif olarak yer aldığım web alanında; front-end, back-end kodlamaları, tasarım ve makale yazarlığı yapmaktayım. Web alanında çok yönlü bir eğilim sergiliyorum. Leadfure markası ile pazarlama, web hizmetleri ve onun adı altında kurduğumuz birçok proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

Yorum yap

yorum yapmak için buraya tıklayın.

Reklam