BeğenmedimYetersizİdare Ederİşime yaradıMükemmel (1 kişi oy kullandı. 5 üzerinden ortalama puan 5.00, oy kullanmak istemez misin?)
Loading...
Bilgisayar Çözüm Teknoloji Windows

Windows 10 Kotanızı Bitirebilir Sorunu ve Çözümü

Windows 10 Kotanızı Bitirebilir

Windows’un en son ve şuana kadar ki en iyi sürümü Windows 10 kotanızı bitirebilir. Windows 10, son dönemin modern internet çağı tasarımıyla ve işletimiyle geliştirilmiş, benzersiz bir işletim sistemidir ama evinizdeki internetinizin kotanızı bitmesine izin vermek ve onu sömürmesini izlemek zorunda değilsiniz. Ayrıca diğer windows sürümlerine oranla sürekli güncelleme alan, geliştirilen, hata yaşadığınızda ulaşabileceğiniz bir desteğe sahip olabiliyorsunuz.

Windows 10 da Olsa İpleri Teslim Etmeyin

Öncelikle biz Türk’lerin alışkın olduğu durumların başını çeken ilk şey teknolojik cihazım hata yapmaz düşüncesi. Hiçbir cihaz %100 kusursuz bir şekilde teslim edilemez. Her gün farklı bir teknoloji gelişmesi yaşanırken 1 ay içinde bile normal bir sistemin geçirgenlik oranı değişebiliyor. Sadece güvenlik olarak baz alıyoruz ama normal işletimi için de aynı durum geçerli. İyi huylu veya kötü amaçla her teknolojik cihaz geri bildirim yapmak zorundadır ki kullanıcıların istatistikleri ile kendini daha fazla geliştirebilsin. Web sitelerimizde biz webmaster‘ların kullandıkları gibi takip kodları buna örnek verebilir. Bundan daha fazla kaynak gerektiren Windows’un geri bildirim uğraşları windows 10’a geçince kotam bitiyor sorunuyla karşılaşmanızı sağlayan başlıca sebeplerden olabilir.

Windows 10’un İnternetimi Ne kadar Harcadığını Nereden Anlarım?

Windows 10, modern internet çağına uyum için geliştirilmiş ve üretilmiş bir işletim sistemi ve bunun için de bulundurduğu işlevler, bant genişliğinizi kullanmaya sebep oluyor. Peki Windows 10 işletim sistemi sizden kaçamak yaparak bant genişliğinizi ve evinizdeki interneti harcayıp, harcamadığından nasıl haberdar olabilir ve bu durumu nasıl önleyebilirsiniz? Eğer Windows 10 kotamı bitiriyor diye şüpheleniyorsanız az sonra işleyeceğimiz 4 önemli işlevi yerine getirerek AKK’niz doldu bildirisi ile çabuk karşılaşmaktan kurtulabilirsiniz. Windows 10 kurdum internetim yavaşladı gibi problemlerinizi de çözüme kavuşturabilirsiniz.

Windows 10 Kotanızı Bitirebilir Sorununa Sebep Olabilecek Durumlar

1. P2P (Eşten eşe indirmeler)

Microsoft şirketi, kendi sunucularındaki yoğunluk yüzünden olan yükü bir miktar da olsa azaltmak için Windows 10 işletim sistemine sahip cihazlardan faydalanabiliyor. P2P yani eşten eşe indirme olarak adlandırılan bu işlev, torrent mantığında da kullanılıyor. Malesef ki Microsoft sunucuları alabilecekleri kapasitelerini doldurduklarında bilgisayarınız güncelleme dosyalarının dağıtımına başlarsa, internetinizin veri tüketimi hızlanır.

Bu P2P seçeneğini kapatmak ve boş yere veri harcamamak için sol alttan arama ikonuna basıp ve gelen alana “Windows Update ayarları” yazın ve gelen seçeneğe tıklayın. Çıkan sayfada en alttaki Gelişmiş Seçenekler‘e tıklayın ve bir sonraki sayfada en altta “Güncelleştirmelerin nasıl temin edileceğini seç” komutunun üstüne tıklayın. Bu sayfadaki anahtar açıksa kapatırsanız diğer Windows 10 kullanıcılarına güncelleme dosyalarını aktarmak için artık bilgisayarınız kullanılamayacak.

2. Windows’un Geri Bildirimleri

Yazımızın başlarında bahsettiğimiz gibi her sistem gibi Windows’da geri bildirimlere ihtiyaç duyuyor. Bu ihtiyacını da hem bilgisayarınızı hem de internetinizi belli bir süre meşgul ederek gideriyor. Bundan müzdarip olmamak için görev yöneticinizi açıp(bizim meşhur crtl+alt+delete veya alt kısayoldan sağ tık yapıp görev yöneticisine tıklama) Hizmetler kısmından Windows Kabuk deneyimini geliştirme hizmetini durdurmanız veya kapatmanız yeterli olacaktır.

3. Gereksiz OneDrive aktarımları

Microsoft’un diğer sürümlere nazaran Windows 10 işletim sisteminde daha çok kullanılması için üzerinde durduğu OneDrive, bilgisayarınıza depoladığınız dosyalarınıza uzaktayken de erişmenizi sağlıyor. Ancak dosyalarınızı size haber vermeden arka planda çalışarak otomatik olarak bulut sunucularına yükleme yapıp indirdiğinden, dosyalarınızı yüklerken internet kotanızdan abartarak harcayabilir.

OneDrive size haber vermeden dosyalarınızı bulut sunuculara yedeklemesini engellemek için sağ altta bulut resmine sağ tıklayıp> ayarlar> Otomatik Depolamayı kapat komutuna tıklayınız. OneDrive’yı otomatik başlatılmasını da engellemek için başlangıçta açılmasını kapatabilirsiniz.

4. Diğer uygulamalar

Her yüklü uygulama size ne kadar veri kullandığını size bildirmiyor ve göstermiyor. Bunu ancak 3. parti uygulamalar ile öğrenebilirsiniz. Bu uygulamalardan en iyisi NetBalancer. Bu uygulama ile bilgisayarınıza kurulu programların ne kadar veri kullandığını kontrol edebilirsiniz. Windows ile yüklü gelen hizmetlerin internetinizi meşgul etmesinden kurtulmak için ise onları devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için de Ayarlar> Uygulamalar> Varsayılan Uygulamalar kısmından kurtulmak istediğiniz uygulamaları devre dışı bırakabilirsiniz.

Yazımızda windows 10 internet sorunu gibi detaylı bir konuya değindik. Çünkü günümüz yaşamında bilgisayarların ana kullanımı internetin yavaşlılığı, olmaması her yaştan bireyler için sorun oluşturmaktadır.

Windows 10 hakkında diğer bir yazımıza göz atmak isterseniz;

Hemen şimdi Windows 10 Edinin! [Ücretsiz]


Dilerseniz Windows Bilgi arşivimize de uğrayarak Windows hakkında bilgilendirmelerden haberdar olabilirsiniz.

Ahmet Onur

2012 senesinde başladığım ve hala aktif olarak yer aldığım web alanında; front-end, back-end kodlamaları, tasarım ve makale yazarlığı yapmaktayım. Web alanında çok yönlü bir eğilim sergiliyorum. Leadfure markası ile pazarlama, web hizmetleri ve onun adı altında kurduğumuz birçok proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

4 yorum mevcut.

yorum yapmak için buraya tıklayın.

  • 8 senelik emektar bir bilgisayarıma .iso USB ile kurmuştum. İnternet bağlantısı olsa kesin o da bitirirdi ki USB ile bağlayıp bir şey yapmaya çalışınca bile baya veri harcıyordu. Eve internet gelesiye kadar offline olarak yaşamaya devam edecek. İnternet geldiğinde de ilgili adımları yapmama pek de gerek yok kendine gelir belki. 😀