Windows 10 Kotanızı Bitirebilir

4
Windows 10 Kotanızı Bitirebilir

Windows 10 Kotanızı Bitirebilir

Windows 10 Kotanızı Bitirebilir deme demeyin.Windows‘un en son versiyonu Windows 10, son dönemin modern internet çağı tasarımıyla ve işletimiyle geliştirilmiş, benzersiz bir işletim sistemidir ama evinizdeki internetinizin kotanızı bitmesine izin vermek ve onu sömürmesini izlemek zorunda değilsiniz.

Windows 10’un evinizdeki internet kotanızdan harcayıp , sizi AKK’ye (Adil Kullanım Kotası) ve düşük internet hızıyla uğraştırmadığını nasıl anlarız ?

Windows 10, modern internet çağına uyum için geliştirilmiş ve üretilmiş bir işletim sistemi ve içinde bulundurduğu işlevler,bant genişliğinizi kullanmaya sebep oluyor. Peki Windows 10 işletim sistemi sizden kaçamak yaparak bant genişliğinizi ve evinizde ki interneti harcayıp harcamadığından nasıl haberdar olabilir ve bu durumu nasıl önleyebilirsiniz.4 Önemli İşlevi yerine getirerek AKK ile çabuk karşılaşmaktan kurtulabilirsiniz.

1. P2P (Eşten eşe indirmeler )

Microsoft şirketi, kendi sunucularında ki yoğunluk yüzünden olan yükü bir miktar da olsa azaltmak için Windows 10 işletim sistemine sahip cihazlardan faydalanabiliyor. P2P yani eşten-eşe indirme olarak adlandırılan bu işlev, torrent mantığında da kullanılıyor.Malesef ki Microsoft sunucuları alabilecekleri kapasitelerini doldurduklarında bilgisayarınız güncelleme dosyalarının dağıtımına başlarsa, internetinizin veri tüketimi hızlanır.

Bu P2P seçeneğini kapatmak ve boş yere veri harcamamak için sol alttan arama ikonuna basın ve gelen alana “Windows Update ayarları” yazın ve gelen seçeneğe tıklayın.Çıkan sayfada en alttaki Gelişmiş Seçenekler’e tıklayın ve bir sonraki sayfada en altta “Güncelleştirmelerin nasıl temin edileceğini seç” komutunun üstüne tıklayın. Bu sayfada ki anahtar açık ise kapatırsanız diğer Windows 10 kullanıcılarına güncelleme dosyalarını aktarmak için kullanılamayacak.

2. Sizden Habersiniz Windows 10 Yüklemesi

Windows ‘un Eski Bir sürümünü kullanıyorsanız Windows 10 sizden habersiz bilgisayarınıza Windows 10 dosyalarını yüklüyor olabilir.Bu görevi Windows Update yapıyor.3 GB ‘lık Windows 10 dosyalarını haberiniz olmadan indirebilir.Kapatmak için Denetim Masasından Windows Update ayalarından otomatik güncelleştirmeyi deaktif hale getirin.

3. Gereksiz OneDrive aktarımları

Microsoft’un diğer sürümlere nazaran Windows 10 işletim sisteminde daha çok kullanılması için üzerinde durduğu OneDrive, bilgisayarınıza depoladığınız dosyalarınıza uzaktayken de erişmenizi sağlıyor. Ancak dosyalarınızı size haber vermeden arkaplanda çalışarak otomatik olarak bulut sunucularına upload edip indirdiğinden, dosyalarınızı yüklerken internet kotanızdan abartarak harcayabilir.

OneDrive size haber vermeden dosyalarınızı bulut sunuculara yedeklemesini engellemek için sağ altta bulut resmine sağ tıklayıp > ayarlar > Otomatik Depolamayı kapat komutuna tıklayınız.OneDrive ‘yı otomatik başlatılmasını da engellemek için başlangıçta açılmasını kapatabilirsiniz.

4. Diğer uygulamalar

Her yüklü uygulama size haber vermeden ne kadar veri kullandığını size bildirmiyor ve göstermiyor. Bunu ancak 3. parti uygulamalar ile öğrenebilirsiniz.Bu uygulamalardan en iyisi NetBalancer. Bu uygulama ile bilgisayarınıza kurulu programların ne kadar veri kullandığını kontrol edebilirsiniz.

Windows 10 hakkında diğer bir yazımıza göz atmak isterseniz;

Hemen şimdi Windows 10 Edinin! [Ücretsiz]

[Toplam:0    Ortalama:0/5]


Önceki İçerikWindows 10 Ücretsiz Dağıtımı Bitiyor
Sonraki İçerikButona Tıklayınca Ses Çıkarma
2012 senesinde başladığım ve hala aktif olarak yer aldığım web alanında; front-end, back-end kodlamaları, tasarım ve makale yazarlığı yapmaktayım. Web alanında çok yönlü bir eğilim sergiliyorum. Leadfure markası ile pazarlama, web hizmetleri ve onun adı altında kurduğumuz birçok proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.
Paylaş

4 YORUMLAR

  1. 8 senelik emektar bir bilgisayarıma .iso USB ile kurmuştum. İnternet bağlantısı olsa kesin o da bitirirdi ki USB ile bağlayıp bir şey yapmaya çalışınca bile baya veri harcıyordu. Eve internet gelesiye kadar offline olarak yaşamaya devam edecek. İnternet geldiğinde de ilgili adımları yapmama pek de gerek yok kendine gelir belki. 😀

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here