BeğenmedimYetersizİdare Ederİşime yaradıMükemmel (2 kişi oy kullandı. 5 üzerinden ortalama puan 5.00, oy kullanmak istemez misin?)
Loading...
Çözüm Webmaster

Genel 403 Hatası Çözümü

Genel 403 Hatası Çözümü

Mybb, wordpress gibi scriptler de hostu yoğun bir şekilde yorduğumuzda yani sık düzenlemeler, sık ziyaretler ve sık içerik girme durumlarında mysql ve hosta bağlı 403 hataları oluşur. Sorunu aslında tek bir kalıba koymak etik değil. Çünkü hatanın onlarca farklı sebebi bulunabiliyor. Bu hatalar hiç beklenmedik zamanlarda oluştuğunda eliniz kolunuz bağlı gibi olur ve ziyaretçi kaybıyla karşı karşıya kalırsınız ama Genel 403 hatası çözümü adlı bu yazımızla bu sorununuzu kolayca aşacaksınız.

403 Hatası Çözüm Yöntemleri

Dosya İzinlerini Düzenleme

Normal 403 hatalarında bazı dosyalar dışında fonksiyonun temel klasörü veya dosyasına 777 gibi tam yetki verme durumları ana faktördür.Hemen 777 olan temel klasörlerin yani public_html klasörünün izinini(chmod ayarlarını) 755 yaparak halledebilirsiniz.Chmod nedir veya chmod nasıl değiştirilir diye soracak olursanız yazımıza da göz atabilirsiniz.

.htaccess dosyasına Müdahale Etme

İlk yöntemi uygularak sorunu çözemediyseniz sorun

.htaccess

  dosyasına aşağıdaki kodları ekleyerek kolayca çözebilirsiniz.

Options All -Indexes
Options +FollowSymLinks
SecFilterEngine Off
SecFilterScanPOST Off

En basit ama en güvenliksiz hatayı çözme işlemini 3. yöntemde anlatmak istedim. Çünkü sitenizde ciddi anlamda açık bırakmaya sebep oluyor. Yalnız kapattığınızda kesinlikle sorunu da çözmüş olacaksınız. Mobildesiniz ve bilgisayardan uzak bir yerde iseniz mobilden hızlıca sitenizi ziyaret eden kişilerin hata almasını engelleyebilirsiniz. Bu yöntemi uygulamak için hostinginizin panelinine girip “Güvenlik” bölümünden “ModSecurity“‘e girip “açık” olan durumu “kapalı” yapmanız yeterli olacaktır.

Genel 403 Hatası Çözümü Genel 403 Hatası Çözümü

Sorun ziyaretçilerinizin sitenizden soğumasına sebep olabilir.Sadece admin panelimde oluyor zannedip de bu işlemleri yapmadan geçmeyin derim.

Bu hata MyBB 403 hatası ve WordPress 403 Hatası şeklinde de bilinmektedir.Çünkü klasik sorgusuz html/css bir temada bu sorunun sizi bulacağını düşünmüyoruz.Mysql’a bağlanılması ve sorgunun oluşması gereken sayfalarda bu hatayla yüz yüze gelebilirsiniz. Aslında hepsi alan adınızın bağlı olduğu sunucudan kaynaklanmakta ve çözümü de yukarı anlattığımız 3 farklı yöntem ile yapılabiliyor. Öncelik olarak da yöntemleri sırasıyla yazdık.Sırasıyla sitenize uygulamanızda fayda olduğunu düşünüyoruz.

Yukarıdaki işlemleri gerçekleştirerek çözüme kavuşan kişi sayısı 350’den fazladır.Çözüm yöntemleri garantilenmiştir.Genel 403 hatası çözümü yöntemleri bile hatanızı çözmenize yetmeyip hala sorun yaşıyorsanız yorum atarak bizden ücretsiz destek alabilirsiniz.

Ahmet Onur

2012 senesinde başladığım ve hala aktif olarak yer aldığım web alanında; front-end, back-end kodlamaları, tasarım ve makale yazarlığı yapmaktayım. Web alanında çok yönlü bir eğilim sergiliyorum. Leadfure markası ile pazarlama, web hizmetleri ve onun adı altında kurduğumuz birçok proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

27 yorum mevcut.

yorum yapmak için buraya tıklayın.