BeğenmedimYetersizİdare Ederİşime yaradıMükemmel (1 kişi oy kullandı. 5 üzerinden ortalama puan 5.00, oy kullanmak istemez misin?)
Loading...
Bilgisayar Çözüm Teknoloji Windows

Windows ‘da MAC Adresi Değiştirme

Windows 'da MAC Adresi Değiştirme

Windows ‘da MAC Adresi Değiştirme

İşletimi Windows  10 olan bilgisayarlarınızda Mac Adresi Değiştirmek istiyorsanız MAC adresi hakkında detaylı bilgilendirme ve ilgili tüm detayları sizlere aktaracağız.Öncelikle MAC adresini bilmeyenler için bir nebze olsun belirtelim.

MAC Adresi Nedir?

MAC adresi, ortama bağlanabilen bir cihazın ağ donanımı tarafından tanılmasını sağlayan adresdir.Her cihaza özgün olan bu MAC adresi eşsiz tanımlanması sayesinde sadece cihazınız tarafından kullanılabiliyor.MAC adresi ağa bağlanabilen her cihazda bulunabilmektedir.

Neden MAC Adresini Değiştirmeliyim ki?

MAC adresi bağlandığınız ağa tanımlandığı için değiştirme sebebiniz de bu ağ ile orantılı bir neden olabilir.Diyelim ki ağ donanımını yöneten sistemin sizin MAC adresinizin olduğu cihazın internete olan erişimini kısıtladığında MAC adresinizi değiştirmek en kapsamlı tercihiniz olmalıdır.

Windows 10’da MAC Adresi Nasıl Değiştirilir?

Windows 'da MAC Adresi Değiştirme 1

Windows 10 işletim sistemine sahipseniz ve MAC adresinizi değiştirmek niyetindeyseniz hemen anlatmaya başlayalım.İlk adımımız “Bu Bilgisayar” dosyasına girip sağ tıklama yaparak çıkan seçeneklerden “Özellikler” oradan sol menüden “Aygıt Yöneticisi” ‘ne tıklayarak gelen pencere “Ağ Bağdaştırıcıları” satırını göreceksiniz.Bu satırın hemen en solunda ki tuşa tıklayarak satırın alt menülerini açıyoruz.Buradan değiştirmek istediğiniz ağ adaptörünün üzerine gelerek sağ tıklıyoruz ve “Özellikler” ‘e tıklıyoruz.

Windows 'da MAC Adresi Değiştirme 2

Gelen pencerede üst menüden “Gelişmiş” butonuna tıklıyoruz ve gelen alanda Ağ Adresinde “Değer” kutusunun önündeki radyo butonuna tıklayıp yeni MAC adresinizi girip onaylıyoruz.Ve başarıyla MAC adresi değiştirme tamamlanmış oluyor.

Windows ‘da MAC adresi değiştirme işlemini gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol etmek için Komut İsteminden komut girme satırına Getmac yazarak enter tuşuna tıklıyoruz.Bu alandan cihazınıza bağlı tüm ağ adreslerini ve ortam adreslerine göz atabilirsiniz.

Manuel olarak yapılan MAC adresi değiştirme işleminize  bir diğer kolaylık eklemek isteyenler için Technitium MAC Address Changer uygulamasını öneriyoruz.Uygulama basit,kolay arayüze sahip olmasıyla kullanıcılarınızı mest edebilecek durumda.Bilgisayar ile pek arası olmayan arkadaşlarımız yanlış bir durum yaparım diye korkmasın ama elinden birşey gelmiyorsa bu uygulamayı kullanarak işlerini görebilirler.Bu uygulama dışında piyasa da aktif olarak bulunan MAC adresi değiştirme uygulamalarına fazla güvenmemenizi,yaptığınız işlemleri tek bir kaynaktan yürütmenizi öneririz.

Ahmet Onur

2012 senesinde başladığım ve hala aktif olarak yer aldığım web alanında; front-end, back-end kodlamaları, tasarım ve makale yazarlığı yapmaktayım. Web alanında çok yönlü bir eğilim sergiliyorum. Leadfure markası ile pazarlama, web hizmetleri ve onun adı altında kurduğumuz birçok proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

Yorum yap

yorum yapmak için buraya tıklayın.