BeğenmedimYetersizİdare Ederİşime yaradıMükemmel (3 kişi oy kullandı. 5 üzerinden ortalama puan 4.33, oy kullanmak istemez misin?)
Loading...
Android Gündem Sosyal Medya Gündemi Teknoloji Uygulamalar

Artık Whatsapp yedekleriniz Google Drive alanınızda yer almayacak

Whatsapp yedekleriniz Google drive alanınızda yer almayacak

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp; getirdiği kullanıcılara özel güncellemelerle, bu kullanım oranını üzerine katlayarak arttırıyor. Geçtiğimiz günlerde(18 Ağustos 2018 ) kullanıcılara fayda sağlama yönünde bir gelişme daha yaşandı bu da Whatsapp yedekleriniz Google drive alanınızda yer almayacak haberi.

Geçtiğimiz günlerde kullanıcılar tarafından bireysel olarak en çok tercih edilen depolama uygulamalarından Google Drive ile Whatsapp arasında bir anlaşma yaşandı. Anlaşma kullanıcıların whatsapp konuşma ve eklerinin otomatik veya el ile yedeklenirken Google drive’ın kullanılma şeklinde düzenleme içeriyor.

Düzenlemeye göre Whatsapp yedekleri, Google drive’da depolandığında verilen depolama alanında yer kaplamayacak. Yani whatsapp ek ve sohbetleriniz ücretsiz olarak tanımlanan 10 GB veya isteğe göre yükseltilebilen bu GB değerinde yer almadan ekstra bir şekilde yer alacak. Bu da kullanıcılara özel anlaşma sayesinde kendilerine tanımlanan alandan tasarruf etmesini sağlayacak.
Anlaşmanın bu tasarruf konusunun başlaması ve değişimler anlamında birkaç değinilmesi gereken, öne çıkan noktaları da mevcut.
Politika tam olarak 12 Kasım 2018 tarihinde yürürlülüğe girecek. Ancak bazı kullanıcılar bu avantaja daha önceden sahip olabilecek.

Eski Yedekleriniz Silinecek

Bu yürürlülük süresince mevcut yedeklerin kaybolmaması ve garantisinde de dikkat edilmesi gereken konular var. Eğer Google Drive alanınızda 1 yıldan uzun süredir yer alan Whatsapp yedeğiniz mevcut ise bu yedek tüm depolama alanından kaldırılacak. Bu da eski ve kullanmadığınız yedeklemelerinizin tamamen silineceği anlamını taşımaktadır. Yedeklerinizi tamamen güvence altına alabilmek için ise 30 Ekim 2018 tarihinden önce manuel olarak yedeklemenin güncellenmesi Google ve Whatsapp mesajında önerilmektedir.

WhatsApp Özellikleri ile Kullanışlılığı Arttırma

WhatsApp yedekleri Google Drive’a nasıl yedeklenir?

Whatsapp’da Ayarlar’a girip ardından Mesajlar menüsüne giriyoruz. Mevcut sayfada Sohbet yedekleme sekmesine tıklayarak ilgili ekranda son yedeğinizin boyutunu ve tarihi kontrol edebilir, yeni yedeklemelerin ne şartlarda(veri veya wifi, el ile veya otomatik) ve ne zaman yapılacağını ayarlayabilirsiniz.

Sadece mail ve mevcut sık sayfanın güncellenmesi ile duyurulan Whatsapp yedekleriniz Google drive alanınızda yer almayacak haberinin öne çıkan bilgilerini oldukça verdik.  Yazı ve konu hakkında görüşlerinizi yorumlardan belirtebilirsiniz.

Ahmet Onur

2012 senesinde başladığım ve hala aktif olarak yer aldığım web alanında; front-end, back-end kodlamaları, tasarım ve makale yazarlığı yapmaktayım. Web alanında çok yönlü bir eğilim sergiliyorum. Leadfure markası ile pazarlama, web hizmetleri ve onun adı altında kurduğumuz birçok proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

Yorum yap

yorum yapmak için buraya tıklayın.