BeğenmedimYetersizİdare Ederİşime yaradıMükemmel (1 kişi oy kullandı. 5 üzerinden ortalama puan 5.00, oy kullanmak istemez misin?)
Loading...
Gündem Teknoloji Teknoloji Gündemi

Sürücüsüz Taksi Yolculuğuna Hazır Mısınız?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte kendisini hayatımız ile daha fazla bağdaştıran yapay zeka, artık taksicilerin de mesleğinden edebilecek hale geldi. İlk sürücüsüz taksi uygulamasına başlayan Yandex, artık dünyanın birçok adresinde bu hizmeti erişilebilir hale getiriyor. Peki siz sürücüsüz taksi yolcuğuna hazır mısınız?

Gündemi meşgul eden UBER‘in kısa sürede kazandığı popüleritesi ve ardından gelen “vergi” tartışmaları; taksilerin ne kadar konforsuz ve kalite/fiyat oranının ne kadar düşük olduğunu kanıtlamıştı. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık bu tartışmaların da sonuna geleceğiz gibi duruyor. Çünkü yavaş yavaş her alanda kendisini göstermeye başlayan insansız kullanım, yönetim, öğrenme ve kontrol mekanizmaları; toplumun kanayan kısımlarını sarmaya başladı.

Arama motorlarından bildiğimiz Yandex markası ise, ilk defa Rusya’da başlattığı sürücüsüz taksi yolculuğunu başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere birkaç şehirde de kullanıma sunuldu.

Yaani arama motoru projesi yerli midir?

Tek Tuş ile Çağırma

Eğer Yandex Taksi hizmetinin bulunduğu bir konumda iseniz, telefonunuzda yer alan uygulama ile saniyeler içerisinde konum gönderip, taksi çağırabilirsiniz.

Yol Haritaları İnsan Yapımı

Sürücüsüz taksilerin bu kadar az adreste yer alması, haritaların insanlar tarafından oluşturulmasından kaynaklanıyor. Kesintisiz ve sorun yaratmayacak yapıda harita oluşturma işlemini henüz yapay zekadan elde edemediğimiz gerçeği, şimdilik biraz daha arka planda kalmasına neden oluyor. Yandex Taksi hizmeti ise bunun için de kısa süreçte inançlarının olduğunu belirtmekte.

Hava Durumunu Tespit Etme ve Önlem Alma

Yağışlı ve karlı havalarda, ortamda bulunan nem miktarı, yağmur yağma istatistikleri gibi verilerden yararlanarak mevcut hava durumunu kendi algoritması ile tespit edebiliyor ve aracın hızını da buna göre belirlenen seviyelerde kullanıyor. Özellikle soğuk ve yağışlı ülkelerde, insanların gibi tahmin edemeyeceği olasılıklarla kaza riskini düşük seviyelerde tutuyor.

Şimdilik sadece belli rotalarda yer alabilmesi, yani her kavşakta trafik lambasının olma mecburiyeti ve insan yapımı oluşturulan haritalar yüzünden pek yüksek bilinirliğe sahip değil ama bir gün artık taksi tartışmalarına son vereceğimiz kesin. Sürücüsüz taksi hakkında videoyu izlemeyi ve yorum yapmayı unutmayın. 🙂

Ahmet Onur

2012 senesinde başladığım ve hala aktif olarak yer aldığım web alanında; front-end, back-end kodlamaları, tasarım ve makale yazarlığı yapmaktayım. Web alanında çok yönlü bir eğilim sergiliyorum. Leadfure markası ile pazarlama, web hizmetleri ve onun adı altında kurduğumuz birçok proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

Yorum yap

yorum yapmak için buraya tıklayın.

Reklam