BeğenmedimYetersizİdare Ederİşime yaradıMükemmel (1 kişi oy kullandı. 5 üzerinden ortalama puan 5.00, oy kullanmak istemez misin?)
Loading...
Gündem Teknoloji Gündemi

Paypal Türkiye ‘de Tarihe Karışıyor

ypal Türkiye 'de Tarihe Karışıyor ahmetonursolmaz.com.tr
ypal Türkiye 'de Tarihe Karışıyor ahmetonursolmaz.com.tr

Paypal Türkiye ‘de Tarihe Karışıyor

Paypal ile BKM ( Bankalararası Kart Merkezi ) arasında geçen anlaşmazlıklar son 1 -2 aydır gündemden düşmeyen konular ve tartışmalar arasında.İnternetten sık sık alışveriş ve ticaret yapan webmaster toplumu olarak sürekli paypalın gitmesi iyi mi olur kötü mü olur,durum ne gibi sorular tartışılmaktan kaçılmıyor.Yaklaşık 1.5 ay önce yani Nisan’ın sonunda paypal nakit kartın artık kapandığını ve işlevden kalkacağını açıklayan Paypal nakit kartın ücretlerini de takdim etmişti.Yaklaşık 1 – 2 hafta önce ise BKM ‘ye yaptığı banka olma ve ödeme yöntemi olma başvurusuna lisans alamayınca açılmadan önce pilot ülke olarak tercih ettiği Türkiye ‘de artık çalışamayacağını duyurdu.Paypal 6 Haziran’dan sonra Türkiye’nin ödeme yöntemi olamayacak.
BKM ‘nin bu lisans reddinden sonra Paypal ‘ın verdiği bu karar binlerce insanı derinden etkilemiş oldu.Çünkü en az ücrete tabii tutulan ödeme yöntemi paypal ayrıca en hızlı ve avantajlı bir sisteme sahipti.

Peki BKM yani Bankalararası Kart Merkezi Paypal ‘a neden lisans reddi verdi ?

Birçok dedikodu var ancak bunlardan bizce en kuvvetli olan iki sebebi var.Birincisi paypal ‘ın banka lisansı almak istemesi.İkincisi ise BKM ‘nin kendisinin hazırladığı TROY yani Türkiye Ödeme Yöntemi ‘nin tamamen aktif olmasına az bir süre kalması.Deneme süresinde pek fazla ilgi çekmemesi ve Paypal varken bunun tutmasının veya kullanılacak olmasının da zor olduğu herkesce biliniyor.Aslında dediğimiz gibi Paypal’ın artık Türkiye’de hizmet vermemesiyle bu gibi Türk ödeme yöntemleri tercih meselesi haline gelmeye başladı.Binlerce webmaster ve internet üzerinden ticaret yapan arkadaşlarımız yeni ödeme yöntemleri arar hale geldi.Sonuç olarak Paypal ‘ın gitmesi Türk ödeme yöntemi olan TROY ‘un önünü açacağını ve onun kullanılmasının teşvik edildiğini biliyoruz.

Paypal Geri Gelir Mi ?

Biz ve arkadaşlarımızın paypala destek mesajında yönelttiği böyle sorulara Türk çalışanların verdiği cevaplar yeni belgeler ve başvurular tamamlanıp yeniden lisans başvuru yapılıp kabul edildiğinde geri dönebileceklerini belirttiler.Paypal da zaten bildirdiği notlarda geri dönebilmek için elimizden geleni yapacağız şeklinde bir bildiri yayınlamıştı.

Paypal ‘ın gitmesi neredeyse her kullanıcısı ve ödeme alan firmalarca eleştirilerin odak noktası oldu.Hatta Twitter ‘da 2 gün boyunca gündemden düşmeden konuşulan ve tweet atılan bir gündem haline geldi.Binlerce internet üzerinden ticaret yapan insan yeni ödeme yöntemleri aramaya koyuldu.Bence paypal ‘ın gitmesi Türk ödeme yöntemlerinin önünü açtı ancak Türk internetten ticaret yapan kişilerin dışarıya birşeyler satmasını ve dışarıda uygun fiyata birşeyler almasını zorlaştırdı.

PayPal ‘ın konu hakkında yaptığı açıklama aşağıdaki gibi;

Türkiye’deki Müşterilerimiz İçin Önemli Bilgilendirme

PayPal olarak Türkiye’deki faaliyetlerimizi durdurduğumuzu üzülerek bildirmekteyiz.

Türkiye’deki müşterilerimiz bundan böyle PayPal hesapları üzerinden para gönderme ve alma işlemi yapamayacaklardır.  Müşterilerimiz hala PayPal hesaplarına giriş yapabilir ve varsa hesaplarındaki bakiyeyi Türkiye’deki banka hesaplarına aktarabilirler.

Belirtmek isteriz ki, PayPal’ın önceliği her zaman müşterileri olmuştur. Ancak yerel düzenleyici kuruluşa yaptığımız lisans başvurusunun reddi ve ilgili kurumun Türkiye’deki faaliyetlerimizi durdurma talimatı doğrultusunda uygulamak durumunda olduğumuz bu karardan başka bir seçeneğimiz bulunmamaktadır.

Müşterilerimiz bilgi sayfasını ziyaret ederek bu sürecin kendilerini nasıl etkileyeceğine ilişkin detaylı bilgi alabilirler.

PayPal olarak tüm müşterilerimize bugüne kadar bizi tercih ettikleri için  teşekkürlerimizi iletmek isteriz. PayPal’a vermiş olduğunuz destek Türkiye’deki çalışanlarımız ve şirketimiz için her zaman önemli olmuştur.

Gelecekte Türkiye’deki müşterilerimize yeniden hizmet verebilmek için gerekli izinlerin alınması yönündeki çalışmalarımız devam edecektir.

Ahmet Onur

2012 senesinde başladığım ve hala aktif olarak yer aldığım web alanında; front-end, back-end kodlamaları, tasarım ve makale yazarlığı yapmaktayım. Web alanında çok yönlü bir eğilim sergiliyorum. Leadfure markası ile pazarlama, web hizmetleri ve onun adı altında kurduğumuz birçok proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

Yorum yap

yorum yapmak için buraya tıklayın.

Reklam

Reklam