BeğenmedimYetersizİdare Ederİşime yaradıMükemmel (1 kişi oy kullandı. 5 üzerinden ortalama puan 5.00, oy kullanmak istemez misin?)
Loading...
Gündem Sosyal Medya Gündemi Teknoloji Gündemi

İnstagram Verileri Çalındı – Milyonlarca Hesap Tehlike Altında!

İnstagram Verileri Çalındı

Son günlerde sıklıkla duyduğunuz İnstagram verileri çalındı olayı yüzünden milyonlarca kişinin hesabı tehlike altında.Aslında instagram’ın son günlerde yaşattığı yüklenememe, sayfa çöküşleri ve giriş yapılamama sorunları yüzünden veritabanında oluşan bug yüzünden gerçekleşen bu bilgi çalınma durumu tüm kullanıcıları tehdit etmekte lakin şuanlık alınan ve kontrol edilen duyumlar yaklaşık 60 milyon hesabın siteye depolandığı yönünde.Depolananın aksine geri kalan diğer hesaplarında ellerinde olması kuşkusuz şaşkınlıkla karşılamayacağımız bir duırum olur.Çünkü şuan sadece popülaritesi yüksek olan hesapların listelendiğini biliyoruz.

Olayın aslını açmak gerekirse durum aslında şifrenizin alınması konusunda değil.Kullanıcı adınıza bağlı olan e-posta ve telefon numaranız açık sebebiyle ismini vermeyeceğimiz site üzerinden sadece 10 dolara satılıkta.Yani sizler 10 dolar ödeyerek bu bilgilere sahip olabiliyorsunuz.Ödeme konusunda bağış olarak adlandırıldığını da belirtmeden geçmeyelim.Şuan aktif olan bir site üzerinde depolanan bilgiler oraya üye olduktan sonra kullanıcı adının sorgulanmasıyla ele geçirilip geçirilmediği görülebiliyor.Bunun sonrasında ise bilgileri 10 dolar ödeyerek alabiliyorsunuz.

Tehlikede olup olmadığınızı Nereden Kontrol Edebilirsiniz?

Şuan için en popüler hesapların bilgilerinin depolandığını gözlemledik.Türkiye’den birçok ünlünün bilgilerini bile satın alabileceğiniz bu adresi malesef sizlere anlayışınız doğrultusunda iletmeyeceğiz.Çünkü daha fazla yayılması ne sizin ne de bizlerin pek bir işine yarayabilecek durum gibi gözükmüyor.Ama dileyen kullanıcıların yoruma kullanıcı adlarını bırakmaları halinde hesaplarının tehlikede olup olmadığının kontrolünü sağlayabiliriz.

İnstagram Hacklendi

Forumlarda ve bizlerin kontrol ettiği bazı hesaplar;

Username: emilia_clarke
Has Email: True
Has Phone: True

Username: cmylmz
Has Email: True
Has Phone: True

Username: tarkan
Has Email: True
Has Phone: False

Username: 1ncicaps
Has Email: True
Has Phone: False

Username: incicaps
Has Email: True
Has Phone: True

Username: robinvanpersie
Has Email: True
Has Phone: False

Username: fenerbahce
Has Email: True
Has Phone: False

Username: amandacerny
Has Email: True
Has Phone: False

Username: iamzlatanibrahimovic
Has Email: True
Has Phone: True

Username: psg
Has Email: True
Has Phone: True

Yazının ortalarında da bahsettiğimiz gibi hesabınızın bilgilerinin 10 dolara satın alınabilecek durumda olup olmadığını kontrol ettirmek istiyorsanız iletişim kanalları üzerinden bizlere ulaşabilir veya yoruma kullanıcı adınızı ileterek kontrolünü sağlattırabilirsiniz.

Bu yazımızda gündemi meşgul eden İnstagram Hacklendi olayını irdeledik.Yazı hakkında görüş,öneri ve dileklerinizi yorum alanından bizlere iletebilirsiniz.

Facebook’un Genç Kitlesi Hızla Düşüyor

Ahmet Onur

2012 senesinde başladığım ve hala aktif olarak yer aldığım web alanında; front-end, back-end kodlamaları, tasarım ve makale yazarlığı yapmaktayım. Web alanında çok yönlü bir eğilim sergiliyorum. Leadfure markası ile pazarlama, web hizmetleri ve onun adı altında kurduğumuz birçok proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

2 yorum mevcut.

yorum yapmak için buraya tıklayın.