BeğenmedimYetersizİdare Ederİşime yaradıMükemmel (1 kişi oy kullandı. 5 üzerinden ortalama puan 5.00, oy kullanmak istemez misin?)
Loading...
Gündem Webmaster Gündemi

Google SSL Kullanımını Zorunlu Hale Getiriyor

Google SSL Kullanımını Zorunlu Hale Getiriyor

Bir websiteniz var, üye girişi de mevcut. Siz de 2017 sonuna kadar SSL geçmeye mecbursunuz. SSL sertifikasız ve üye girişine sahip websitelerine cezalar ve birçok ziyaretçinin girişini engelleyen yöntemler yolda! Bu sebeple Google SSL kullanımını zorunlu hale getiriyor diyoruz.

Google SSL Kullanımını Zorunlu Hale Getiriyor

Google, genellikle webmasterları ve üye girişi bulunan web site sahibi olanları ilgilendiren bir protokolü 2017 senesine girerken duyurmuştu. Google’un bu duyurusunun ardından tüm platformlarından gelen hamlelerle birçok desteğinde gelmesiyle birlikte bir anda gerçekleşti. Daha önceleri ciddi rakamlarla alabildiğiniz SSL sertifikası cpanel’in öncülüğüyle birlikte ücretsiz olarak sunulmaya başladı. Lakin bunu önce tüm lisans barındıran hosting firmalarının kullanıcılarına sunabilmesini sağladı sonrasında ise kullanıcı taraflı olmadan cpanel lisansı sahip olan hosting firmalarının ücret karşılığı hizmet verebilmesini sağladılar. Yani toparlayacak olursak öncelikle ciddi derecede destek veren cpanel, daha sonrasında website sahiplerini etkilemeden zorunlu satın almaları gereken bu eklentiyi hosting firmaları tarafına ücretli hale getirdi. Genellikle güncel olan ve işini layıkıyla yapan firmaların sağladığı hostinglerin cpanellerinde Let’s Encrypt™ SSL eklentisi sayesinde sitenizin Google’ın bu zorlayıcı hamlesinden etkilenmesini engelleyebilirsiniz. Dilerseniz daha önce değindiğimiz SSL Sertifikası kurulumu ve ayarları yazımıza da göz atabilirsiniz.

SSL Sertifikası Kurulumu ve Ayarları

SSL Almazsan Olmaz

2017’ye girmeden önce gelen güncellemelerle SSL kullanın artık diye direten Google, ilk uygulamalarını Chrome üzerinde gösterdi. Sol üstte yer alan kilit işaretini kaldırıp yerine tamamen https yani SSL protokolünün olup olmadığı belirten “Güvenli” işaretini getirdi.Bu adım bir nevi artık son uyarım der gibiydi. Çünkü SSL protokolüne sahip olmayan ve kullanıcı girişi olan sitelerde bu yeşil ışık yer almayacak ve hatalar verecek. Google’ın bu konu üzerinde ki en etkili adımının ise yakın süreçte gelmesi bekleniyor. Bu adımda SSL’ye sahip olan sitelerde Güvenli yazarken sahip olmayanlarda ise “Güvenli değil” gibi hatalar gösterecek olması. Bu da %90’a varan kullanıcı kaybını tetikliyor. Bu durum WordPress kullanan kullanıcıların https kullanmadığında şuanda hali hazırda aktif. Lakin diğer siteler için de önümüzdeki aylarda devreye tam anlamıyla girmesi bekleniyor.

Google SSL Kullanımını Zorunlu Hale Getiriyor

Bu yazımızda Google’ın daha güvenli bir internet ve alışveriş ortamı oluşturmak için aldığı zorunluluk olan SSL sertifikasının herkesçe kullanılması gerekliliğine değindik.Yazımız hakkında görüş,öneri ve sorunlarınızı yorum alanından iletebilirsiniz.

Ahmet Onur

2012 senesinde başladığım ve hala aktif olarak yer aldığım web alanında; front-end, back-end kodlamaları, tasarım ve makale yazarlığı yapmaktayım. Web alanında çok yönlü bir eğilim sergiliyorum. Leadfure markası ile pazarlama, web hizmetleri ve onun adı altında kurduğumuz birçok proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

2 yorum mevcut.

yorum yapmak için buraya tıklayın.