Adobe Flash Player Tarih Oluyor!

9
adobe flash player
BeğenmedimYetersizİdare Ederİşime yaradıMükemmel (3 kişi oy kullandı. 5 üzerinden ortalama puan 5,00, oy kullanmak istemez misin?)
Loading...

Adobe flash player‘in 2020’de fişi çekiliyor.Sizce neden olabilir, sebeplerini detaylarıyla açıkladık.

Web yazılımlarında html5’in yayımlanması sonrası flash belgelerde yapılabililenlerin tamamen html’in yepyeni versiyonu ile tarayıcılarda kullanılabilir olması ve bununla birlikte flash’ın tarayıcılar tarafından artık “güvensiz” olarak görülmesi adobe flash player projesinin veda etme zamanının geldiğini apaçık ortaya sermişti.

Birçok web tarayıcısı flash belgelere artık kullanıcı tarayıcıyı yeni versiyona uyguladığı anda erişim engeli koyuyor.Bunun sebebini daha önce belirttiğimiz gibi bu dosyaların içeriklerinin tarayıcı tarafından okunabiliyor olmaması.Web sayfasında yer alan flash dosyası daha kullanıcıya sorulmadan direk olarak engelleniyor ve açılmıyor artık siz izin vermediğiniz sürece.İzin vermek için ise tarayıcınızın gizlilik ayarlarına girip oradan Flash dosyalara izin vermek için sor veya her zaman izin ver tercihlerinden birini uygulamanız gerekmektedir.Sık kullanılan tarayıcıların 2016’nın sonu 2017’nin başında attığı bu adım yüzünden webmasterlar artık flash dosyaları sitelerinde yer vermemeye hatta onları tekrar elden geçirip html5 ile süslemeleri bile gerçekleşmeye sürüklemişti.Bu nedenlerin de gerçekten elde tutulabilir büyüklükte olması flash player’ın fişinin çekilmesinin gerçekleşeceğini ortaya kuşkusuz seriyor.

Çok eski zamanlarda yani ilk tarayıcıların kullanıma girdiği süreçlerde youtube’den ilk yayımlanan videoların izlenmesinin bile flash player desteği olmadan yapılamıyor olması o zamanlardan bu süreçlere gelinirken çok muhteşem bir değişimin olduğunu da orta koymakta.

Özellikle mobil platformların; tabletlerin,telefonların sıklıkla kullanılmaya başlaması ve bu sistemlerde adobe flash player veya benzeri bir desteğin olmamasıyla flash dosyaların kullanılmıyor olduğunu da dile getirmeden geçmeyelim.Bunun da etkisi 0ldukça fazla çünkü web site sahipleri mobilden ziyaretçilerin bunu görüntüleyemiyor olmasıyla kodlamalarını html5’e çevirerek daha fazla gelir etmeye yönelik ilk adımlarını atmış ve flash player’e ihtiyaç olmadığını bir kez daha belirtmişlerdi.

Adobe’nin Ne zaman fişi çekiliyor?

Sponsorlu Bağlantılar

Tüm bu geri bildirimlerin de etkisiyle Adobe Flash player tarih oluyor.2020 yılında tamamen desteğini çekeceğini duyuran Adobe yalnıza tarayıcılar üzerinde bulunmasını destekleyecek.Nitekim uygulama olarak değil de kendisiyle anlaşmalı olan tarayıcıların altyapısında bulunacak.Böylelikle hem html5 desteklenecek,hem de flash dosyaların yok olup websitelerinde mobil ve bilgisayar kullanıcıların aynı şeyi görmeleri sağlanacak.

 Adobe’nin Flash Player üzerindeki desteğini çekmesiyle ilerleyen süreçte tarayıcıların uyguladığı ambargolara rağmen yani flashlar websitesindeyken üzerinde oynatmanız için buton koyması gibi, otomatik oynatmaya başlamaması gibi kullanan firmaların da artık daha modern olan html5’e geçmeleri kuşkusuz şaşırtıcı bir değişiklik olmaz.
Önceki İçerikHemen şimdi Windows 10 Edinin! [Ücretsiz]
Sonraki İçerikMyBB Tema Yükleme [Görsel Anlatım]
2012 senesinde başladığım ve hala aktif olarak yer aldığım web alanında; front-end, back-end kodlamaları, tasarım ve makale yazarlığı yapmaktayım. Web alanında çok yönlü bir eğilim sergiliyorum. Leadfure markası ile pazarlama, web hizmetleri ve onun adı altında kurduğumuz birçok proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.
Paylaş

9 YORUMLAR

  1. Adobe’yi Flash Player ve Acrobat ile tanımıştım. Zamanında Flash ile oyun yapmaya çalışıp kendi çapımda güzel şeyler başarmıştım. Bahsettiğim olay da 7 sene öncesinde oluyor. O günlerde sitelerde de flash çok büyük bir gelişmeydi. Ücretsiz yaptığım sitelerde de barınmıyordu. Sonra gün geçtikçe yeni teknolojilerle yitirdi kendisini ve dediğin gibi artık tarihin eski sayfalarında yerini almaya mahkum.

  2. Adobe zamanında flash oyunların olmazsa olmazı o olmazsaydı oyunlarımızı nasıl oyunardık , şimdi gitmesi üzüyor gerçekten o olmazsa ne yapacaz Gta mı oynayacaz ben başka başka oyun oynamam yani , belkşde daha iyi bir sistem ile geri gelirse şaşırmam gercekten .

  3. Oyun skor gibi siteler de az beklemedik flash player yüzünden. Zaman çok çabuk geçiyor insan bazen keşke eski dönebilsek diyor ama nafile. Bu arada siteyi çok beğendim başarılar.

  4. Zamanında birçok sitenin gözünün nuru. Sevdası, bir tanesi… Günümüzde bir türlü yenilenmeyen sitelerin baş mimarisinin ömrü buraya kadarmış. HTML 5 için ise çok net bir galibiyet ilanı diyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here