BeğenmedimYetersizİdare Ederİşime yaradıMükemmel (3 kişi oy kullandı. 5 üzerinden ortalama puan 5.00, oy kullanmak istemez misin?)
Loading...
İncelemeler Tasarım Teknoloji

Akıllı Market Arabası – Alışverişte Teknoloji Devri

Akıllı Market Arabası

Teknolojinin gelişmesiyle zaman geçtikçe insan ve iş gücüne ihtiyaç azalmaktadır. Yine iş gücüne ihtiyaç duymadan yapılabilecek görevlere yenileri eklenmeye devam ediyor. Marketlerde görevli insanlar; gerek kasiyer, gerek müşteriyi takip eden personellerin yerini tutabilecek hatta tartının bile görevini yapabilecek bir icat ortaya çıkarıldı. Bu akıllı market arabası. Market arabası gayet şık bir tasarıma sahip.

Neler yapabiliyorlar?

Market arabalarından farklı olarak market arabasının kolunda takılı olan bilgisayara bağlı olarak o ekrandaki yerlere tıklandığında arabanın marketteki o alana otomatik olarak gitmesi gibi özellikleri bulunmakta. Bir nevi size market içerisinde personelin yaptığını başkasına danışmanıza gerek klamadan yapıyor. Market arabası ayrıca alınan sebze ve meyvelerin tartılmasını, alınan ürünlerin market arabasına okutularak tam ücretin gösterilmesi de buna ek olarak sağlamakta. Yani satın almayı düşündüğünüz meyve ve sebzeleri tartabiliyor ve ürünlerin tam tutarını kasaya gelmeden önce akıldan hesaplamak zorunda kalmayacaksınız.

Ne zaman aramıza katılacaklar?

Peki bu kadar işe yarayabilecek teknoloji harikası bu icatlar ne zaman tam anlamıyla kullanıma sunulabilecek? Akıllı market arabaları test amaçlı bazı marketlerde kullanıma sunuldu. Beğenilmesi halinde yaygın hale getirilmesi gündemde.

Görme engelliler için fikri

Üretim fikri bulunan akıllı market arabaları için bir işlevin daha gelmesi gündemde. Bu da görme engeline sahip bireylerin marketlerde daha kolay ihtiyaç giderebilmelerine fayda sağlayacak bir sistem. Birey markette kullanmak için aldığı market arabasıyla birlikte hem destek alacak hem de istediği ürüne daha çabuk ulaşabilecek.

Ben şahsen buna karşı bir düşüncedeyim çünkü marketlerde çalışan onlarca personel işsiz kalacak ve zaten tavan yapmış işsizlik durumu da oran olarak artacaktır. Bu taraftan personel kaybına sebep olabilecekse de akıllı market arabası üretimi, bakımı, sistemin marketlere entegresi gibi durumlar için de programcı kişilere gereksinim artabilir.

Son güncelleme: 24.03.2018

Ahmet Onur

2012 senesinde başladığım ve hala aktif olarak yer aldığım web alanında; front-end, back-end kodlamaları, tasarım ve makale yazarlığı yapmaktayım. Web alanında çok yönlü bir eğilim sergiliyorum. Leadfure markası ile pazarlama, web hizmetleri ve onun adı altında kurduğumuz birçok proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

4 yorum mevcut.

yorum yapmak için buraya tıklayın.

    • Büyük marketler için ideal olabilir 🙂 Ama küçük marketlerde personel kaybına sebep olur.

  • Bu projeyi az önce düşünüp nasıl yapabilirim diye biraz kafa patlattım gayet de güzel şeyler not aldım ve internette acaba buna benzer bir şey var mı diye baktığımda aynısın yapıldıgını gördüm. Aslında daha gelistirilebilir düsündüklerimi eklersek ama yapılmış artık 🙂

  • Bu projeyi biraz degiştirerek görme engelliler için birseyler yapabilirmiyiz acaba tek baslarına markete cıkabilmeleri için.