BeğenmedimYetersizİdare Ederİşime yaradıMükemmel (2 kişi oy kullandı. 5 üzerinden ortalama puan 5.00, oy kullanmak istemez misin?)
Loading...
İncelemeler Sosyal Medya Teknoloji

Facebook Lite ile Belleğinizin Ömrünü Uzatın

Facebook Lite

Bu yazımızda siz değerli takipçilerimize Facebook şirketinin kullanıcılarına sunduğu Facebook Lite uygulamasını inceleyip, ne işe yaradığını, ne için kullanıma sunulduğunu açıklayacağız.

Facebook Lite Nedir?

Facebook Lite facebookta eski zamanları, facebook’a eski telefonlardan girerken gördüğümüz ekranları hatırlatan düşük bant genişliği kullanarak telefonun belleğine yani RAM’ine zarar vermeden dolaşmanızı sağlayan Facebook şirketinin yapımı bir uygulamadır.

Dünyanın en eski ve sosyal medya kültürünü oluşturan sosyal medyalardan olan Facebook, bilgisayar ortamında girilen döneminden mobil cihazlar içinde elverişli hale geldiğinden beri uygulama olarak binlerce güncelleme ile donatıldı. Bu güncellemeler hafife alınmayacak derecede aşağı yukarı her gün gelen ve oldukça yüksek boyuta sahip olan güncellemeler. Bu güncellemeler ayarları otomatik güncellemede olan telefonlarda kullanıcılarını sürekli olarak rahatsız etmekte, güncelleme sonrası arayüzde de pek bir değişim ile karşılaşamazlar. Genelde güvenlik önlemi veya sözde hız artması(aksine yavaşlıyor) için yapılan bu güncellemeler sürekli eski telefonunuzun belleğine zarar vermesi artacak şekilde gelmektedir. Ne yazık ki günümüz şartlarında tüm teknoloji şirketleri sürekli kullanıcılara eski cihazlarının kullanımını belli bir süreden sonra duraklatmak bu gibi yollara başvurmaktadırlar. Bu zorlayıcı, baskıcı etkenlere destek verende sürekli güncel ve en iyi sistem telefonlara göre güncelleme yayımlayan Facebook gibi sık kullanılan uygulamalar.

Bu uygulamayı kimler kullanmalı?

Facebook yaşadığı ve yaşattığı değişimlerle neredeyse her gün gelen güncellemeleri 1 GB ram ve altı telefonlar zor kaldırmakta ve birçok telefonda kasmalara sebep olmaktadır. Hatta telefonun düşük olan ramini gittikçe düşürmekte, bataryayı da çok zorlamaktadır. Bu durumun önünü açmak facebook’un normal uygulamasını indiremeyen veya indirdikten sonra problem yaşayan kişilerin tarayıcı üzerinden kapanmalarla uğraşmadan Facebook Lite uygulaması ile 1.5 MB gibi minik bir boyut alan kullanarak deneyimini yaşamanızı sağlar. Bizim önerimiz yeni yazılım güncelleme gelmesi durmuş 2 GB RAM altı telefonlarda bu uygulama ile facebook’u kullanmanız, aksi halde telefon oldukça yıpranır, yıpranmaya devam eder. Daha üstünde belleğe sahip cihazlarda ise belleğinizi yıpratmamak için sizde bu uygulamayı tercih edebilirsiniz.

Facebook Lite uygulamasını Google Play‘dan ücretsiz olarak indirebilir ve ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Ayrıca dilerseniz Android Instant Apps Nedir? adlı yazımıza da göz atarak bu fonksiyonun ne işe yaradığını öğrenebilirsiniz.

Güncelleme tarihi: 08.12.2017

Ahmet Onur

2012 senesinde başladığım ve hala aktif olarak yer aldığım web alanında; front-end, back-end kodlamaları, tasarım ve makale yazarlığı yapmaktayım. Web alanında çok yönlü bir eğilim sergiliyorum. Leadfure markası ile pazarlama, web hizmetleri ve onun adı altında kurduğumuz birçok proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

2 yorum mevcut.

yorum yapmak için buraya tıklayın.

  • Bu uygulama gerçekten harika. Her ne kadar tasarım göze hoş görünmese de çok kullanışlı. Ayrıca çok da az internet harcıyor. Tasarruf severler için on numara bir uygulama