BeğenmedimYetersizİdare Ederİşime yaradıMükemmel (3 kişi oy kullandı. 5 üzerinden ortalama puan 5.00, oy kullanmak istemez misin?)
Loading...
Script Webmaster Wordpress

Dosya Çağırma Linklerinden Versiyon Bilgisi Kaldırma – WordPress

Dosya Çağırma Linklerinden Versiyon Bilgisi Kaldırma

En popüler kullanıma sahip scpritlerden WordPress‘de çoğumuzun sitelerimizde rastladığımız “Sayfa Kaynağını Görüntüle” alanını açtığımızda sayfaya çağrılan stil ve scprit dosyalarının sonunda versiyon numaralarıyla karşılaşırız. Sayfanıza çağrılan eklentilerin ve temanızın dosyalarına ait style ve javascprit türündeki bu dosyaların çağrılma linklerinin sonunda yer alan?ver=465 tarzındaki bölümleri kaldırmayı yazımızda anlatacağız. Kısacası sayfanızda yer alan dosya çağırma linklerinden versiyon bilgisi kaldırma işlemini yapacağız.Biraz gerekliliğinden bahsederek başlayalım. Bunun bir diğer adı da WordPress Remove Query Manuel Kaldırma işlemi. İleri düzey webmasterlar arasında oldukça çok kullanılan bu manuel kaldırma işlemini sizlerin tek bir kod parçası ile değiştirmesini sağlayacağız.

Ayrıca güvenliğiniz ve websitenizin sağlığı için wordpress’de kullanmadan önce düşüneceğiniz 4 şeyden bir diğer yazımızda bahsetmiştik.Ona da göz atabilirsiniz.

Versiyon Bilgisini Neden Kaldırmalıyız?

WordPress’in ne kadar kaliteli bir sistem olduğu şüphesiz hepimizin ortak fikri ama bir o kadar kötüye kullanım için didik didik açıklar arayanlar da mevcut. Sitenize zarar vermek için ortalıklarda dolanan insanlar en ufak açığınızdan bile faydalanabilmektedir. Bunlardan birisi de yazımızda nasıl kaldırılacağını anlatacağımız versiyon bilgisinin çağırılan dosyalardan kaldırılması durumudur. Çünkü sitenizde açık arayan kişiler bu linklerin sonunda yer alan versiyon bilgisini kullanarak o versiyonda açık bulunan bir eklentiyi kullandığınızı kolayca fark edebilir ve sizi can damarınızdan vurabilir. Bundan kurtulmanın en güvenilir yolu az sonra anlatacağımız WordPress Remove Query etiketlerini kaldırmak ve eklentilerinizi ve temalarınızı sürekli olarak güncel tutmak.

Bir diğer duruma gelirsek oda gtmetrix gibi analiz sitelerinde analiz sonuçlarında sizlere bu versiyon bilgisinin kaldırılması gerektiğinden bahsetmektedir. Özellikle google page speed değerlerinde de oldukça ilerlemenizi sağlayacaktır. Bu da etkili ama pek bilinmeyen bir güvenlik önlemi olduğunu bir kez daha ispatlamaktadır.

Dosya Çağırma Linklerinden Versiyon Bilgisi Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Versiyon bilgisini kaldırma durumu basit gibi gözüken ama ilk yoldan yapmak istediğinizde oldukça zahmetli bir iş olduğunun farkına varabilirsiniz. Çünkü ilk adımda wordpress scpritinizde yer alan neredeyse bütün kök dosyalarına müdahale ederek onları düzenlemeniz gerekecektir. Ancak çok zahmetli ve riskli bir durum bu. Fakat functions.php dosyamıza birkaç kod eklenmesi ile bu versiyon bilgisi kaldırma işlemini kolayca halledebiliriz.

Bu versiyon bilgisi kaldırmak için tüm eklentilere ve WordPress kök kodlarına müdahalede bulunmak hem uzun, hem de riskli bir iş. Ama temanızınfunctions.php dosyası içerisine eklenecek ufak bir fonksiyonla bu işi risk almadan halledebiliyorsunuz.

Versiyon bilgisini kaldırmak için aşağıdaki kodumuzu sistemimizin ve temamızın en gerekli dosyası olan functions.php dosyasına eklenmesi gerekmektedir.Bu dosyaya bilmeyen arkadaşlarımız için de bahsetmek gerekirse wp-content/themes/temanizinadi/ dizininden ulaşabilir veya wordpress yönetici panelinizden Görünüm>Düzenleyici>Sağdan Tema işlevleri functions.php dosyasına tıklayarak ulaşabilirsiniz

// dosya çağırma linklerinden versiyon bilgisini kaldırma aos
function jw_remove_script_version( $src ){
return remove_query_arg( array('ver', 'v'), $src );
}
add_filter( 'script_loader_src', 'jw_remove_script_version' );
add_filter( 'style_loader_src', 'jw_remove_script_version' );

Yukarıdaki yer alan kodu functions.php dosyamızın içerisinde en sonlarda bulunan ?>  hemen önce veya sonrasında eklediğinizde sorun yaşamazsınız. Eğer bilginiz var ise dosyanın herhangi bir bölümüne diğer kodların düzeninin bozmadan ekleyebilirsiniz. Eklediğinizde kodumuz aradığınız dermanı size sunacaktır.

Bu yazımızda sayfanıza çağırdığınız css ve js dosyalarının linklerinin sonunda yer alan versiyon bilgisini kaldırma konusunda detaylı bir anlatım sundum. Yazı hakkında görüş,öneri ve dilekleri yorumdan iletebilirsiniz.

Ahmet Onur

2012 senesinde başladığım ve hala aktif olarak yer aldığım web alanında; front-end, back-end kodlamaları, tasarım ve makale yazarlığı yapmaktayım. Web alanında çok yönlü bir eğilim sergiliyorum. Leadfure markası ile pazarlama, web hizmetleri ve onun adı altında kurduğumuz birçok proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

2 yorum mevcut.

yorum yapmak için buraya tıklayın.

  • Gerçekten başarılı bir yazı olmuş. İnternet sitenize Google aracılığı ile ulaştım. Baktım gördüm ki diğer içerik girenlere göre içeriğiniz bir adım daha önde