BeğenmedimYetersizİdare Ederİşime yaradıMükemmel (1 kişi oy kullandı. 5 üzerinden ortalama puan 5.00, oy kullanmak istemez misin?)
Loading...
Gündem Teknoloji Gündemi

Youtube Reklam Stratejisini Değiştiriyor

youtube-reklam-stratejisini-degistiriyor

Evet yanlış duymadınız.Dünyanın en çok izleme alan video paylaşım ve izleme sitesi Youtube reklam stratejisini değiştiriyor.7’den 70’e milyonlarca seyircisi ve kullanıcısı olan youtube birçok insanın video paylaşarak para kazandığı,geçim sağladığı ve işlerini yürütmek için gerekli kitleyi sağladığı bir platform iken işinin ehli,profesyonel topluluğa  ve içerik kalitesini arttırmaya doğru yöneliyor.

Milyonlarca youtube kullanıcıları olarak çıkan reklamlardan hep şikayetçi olmaktayız.Sık çıkan ya her video arasında yada videonun içinde çıkan reklamlardan artık adblock(reklam engelleyici) kullanan bir kitle haline geldik.Youtube yönetimi hem bu tutumu değiştirmek, hem de kullanıcılarına daha kaliteli bir içerik sağlamak amacıyla reklam stratejisini köklü olarak değiştirme kararı almış durumda.Bu doğrultu da youtube kanalına sahip olan kişiler artık videolarında reklam yayımlatarak kazanç elde etmek istiyorlarsa toplam izlenme değerlerinin 10 bin görüntülemeyi aşmasını sağlamak zorunda olacak.Bu yüzden her video çekmeyi başaran kişiler youtubeye gereksiz kirlilik katacak videoları yüklemekten vazgeçeceği düşünülüyor.10 bin görüntüleme altında ki kanallarda ki videoları izlerken veya dinlerken de reklamsız keyif sürebileceğimizin garantisini youtube verebilmekte.Daha değerli bir reklam özelleştirmesine sahip olacak adwords kullanıcıları için de çok önemli bir adım olacağı kesin gözüyle bakılıyor.

Youtube’nin bu strateji değişikliğinin sebeplerinden biri de birkaç hafta önce youtubeden reklam yayımlatarak kitleyi kazanmak isteyen birçok markanın(Honda,McDonald’s,The Guardian,HSBC) youtube ile olan reklam anlaşmasını feshetmiş olması.Bunun sebebi olarak da reklamlarının optimize değerlerinin dışında bulunan kitleye gösterilerek satın aldıkları görüntüleme boyutunun gereksiz şekilde kullanılarak gerekli verimi elde edememeleriydi.Bu boykot sonucunda ise youtube yaklaşık olarak 760 milyon dolara yakın çok büyük bir zarar etmişti.

İzlenme sayısı neye göre belirleniyor?

Youtube genelinde bir videoyu 30 saniye görüntülemeniz veya açık tutmanız durumunda video 1 izlenme kazanacak.Bu değerin bu strateji değişikliğinden önce daha kısa bir süre olduğu tahmin ediliyor.

Her şey iyi güzel de bu yeniliğin kolayca alt üst edilebileceğini biz webmasterler hemen anlamışızdır.Çünkü hemen bu güncellemenin hayata geçmesiyle 10 bin görüntüleme üstü kanal satılıktır ilanlarıyla karşılaşacağımız aşikar.Bu da youtube kanal piyasasını büyük ölçüde etkileyecektir.

Sözün özüne gelecek olursak youtube, reklam veren kitlenin değerlerini yükseltececeğini,zarar ettiği gereksiz görüntülemelerden kurtulacağı,birçok boş kanalın açılmasından kurtulacağı,youtube kanal piyasasının genişleyeceği aşikar.

Ahmet Onur

2012 senesinde başladığım ve hala aktif olarak yer aldığım web alanında; front-end, back-end kodlamaları, tasarım ve makale yazarlığı yapmaktayım. Web alanında çok yönlü bir eğilim sergiliyorum. Leadfure markası ile pazarlama, web hizmetleri ve onun adı altında kurduğumuz birçok proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

12 yorum mevcut.

yorum yapmak için buraya tıklayın.

  • Youtubenin hamlesi büyük ama bir o kadarda mantıklı olmuş. Sıradan kanallar 3 video ile trend listesine girip anında para kazanabiliyor ama kaliteli içerik üretenlerin izlenmesi abone sayısı az olduğu için sıralamaya bile almıyor. Bence yerinde bir karar olmuş tebrik ediyorum ..

  • Youtube’un bu hamlesini çok yerinde buluyorum. Bir çok büyük kanalın bu konuda “Yeter Youtube” gibi videolar yayınlaması üzerine bu hamlenin gelmesi bekleniyordu zaten.

    • Dolaylı yoldan kanalların tepkisi gerçekten çok fayda sağlamıştır bu yeniliğe.Çünkü tepkiler giderek büyüyor ve sonucunda kendi aleyhine olaylar oluşuyordu.Bu adımla olayı tamamen kendi lehine çevirmeyi başardı youtube.

  • Gerçekten güzel bir yerden vurmuş çünkü youtube’den spam olarak kazanan insan çok var bazıları özgün kanalları kopyalayıp üzerin de bir kaç oynama yapıp kendi videosu gibi atıyor kanalına harika bir çözüm olmuş.

    • Bildirim düzgün de 😀 Trendler dediğin gibi çok sıkıntılı.Yıkık dökük duruyor youtube google’ın elinde olmadığından ki zamandan beri 😀

  • aslında böyle bir şey gerekliydi fakat 10.000 görüntülenmeyi çabuk aşarlar bizimkiler. bu konuda çalışan bir sürü site var youtube izlenmeyi arttırmak için. google firmasından başka bir şekilde strateji beklerdim.

Reklam

Reklam