BeğenmedimYetersizİdare Ederİşime yaradıMükemmel (2 kişi oy kullandı. 5 üzerinden ortalama puan 4.50, oy kullanmak istemez misin?)
Loading...
Gündem Teknoloji Gündemi

Google Drive Masaüstü Uygulamaları Kapanıyor!

Google Drive masaüstü uygulamaları kapanıyor

Belki de dünya üzerinde en sık kullanılan ve tavsiye edilen yedekleme,depolama ve geri zamanlamaya ayarlamak için yapılan güncellemelerin biriktirildiği Google Drive masaüstü uygulamaları kapanıyor.

Google eylül’ün 6’sında yayımladığı bir gönderi de Google Drive hizmetinin masaüstü cihazlarda yani PC ve MAC’larda kaldırılacağını duyurdu.Bu gönderide dikkat çeken hususlardan birisi de uygulamaya verilen desteğin 11 aralıkta sonlanacağı 12 Mart 2018’de ise tamamen kullanımdan kaldırılacağını duyurdu.Bir diğer belirtilen konu ise ekim ayından itibaren Google Drive’in masaüstü uygulamalarını kullanan kişiler Google drive’in durdurulmasının bir nevi sebebi olan iki yeni uygulamayı kullanmaları için teşvik edilecek.Bunlar işletmeler için Google Drive File Streamer, normal kullanıcılar için sunulan Backup and Sync uygulamaları.

Google Drive Masaüstü Uygulamasına Google‘dan Alternatifler

Backup and Sync uygulaması Google Drive ve Google Photos Uploader uygulamalarının yerini adeta alabilmek için gereken her türlü özelliğe sahip.Drive’in kapatılması sonunda masaüstünde eşitleme ve yedekleme için kullanabileceğiniz başta uygulamalardan.

İşletmelerin kullanım önceliği olduğu Google Drive File Streamer ise yerel diskinizde yer açmayı sağlarken eskiden Drive üzerinden yedeklediğiniz tüm her şeye de erişim olanağı sunuyor.Diğer tüm uygulamalara nazaran birden fazla uygulamaya ihtiyacı kesip her şeyi kendi içerisinde barındırdığı düşünülebilir.Google Drive File Streamer‘in tanıtılma seminerinde ise kullanılan slogan ise: “Zamanınızı alan dosya eşitleme işlemine ve disk alanı hakkındaki tüm endişelerinize veda edin.“.Yani uygulama Google Drive’a nazaran daha hızlı yükleme işlemi yapmanızı sağlarken aynı zamanda disk alanınızı meşgul etmeden direk olarak kendi üzerinde işlem yapılmasını sağlamaktadır.

Peki alternatif bu iki uygulamadan hangisi daha öncelikli diye soracak olursanız Google’ın resmi blogunda ingilizce yayımlanan yazıda aynı bilgisayar üzerinde çalıştırılan Google Drive File Streamer ve Backup and Sync uygulamalarında yer alan ortak özelliklerden eşitleme yapma fonksiyonunun Backup and Sync’de durdurulması sağlanacak.

Google Drive’a Tamamen Veda Etmiyoruz

Başlıktan da anlaşılabileceği üzere Google Drive tamamıyla hayatımızdan siliniyor diyemeyiz.Çünkü Google drive’nın normal kullanıcılar için en sık tercih edilen uygulamaları mobil ve web sürümleri hala yayında olacak.Şimdilik bu sürümler için herhangi bir duyuru bulunmuyor lakin ileri ki dönemlerde mobil sürümünün de yerini alternatif Google uygulamalarına bırakabileceğini düşünüyoruz.Yani google drive mobil uygulaması kapanıyor mu diye bir soru soracak olursanız bunun cevabı hayırdır.

Google Drive’ın Masaüstü Uygulamasının Avantajları Nelerdi?

En güvenli ve hızlı kullanımı sağlayan Google Drive’ın masaüstü uygulamaları bilgisayarınızda sabit diskinizden hiç depolama alanı kaplamadan verilerinizi depolamaya yarıyordu.

Yazımızda sizlere Google Drive masaüstü uygulamaları kapanıyor haberinin detaylarına değindik.Tüm bilgiler resmi google blogundan çeviri olarak ve bunların toparlanmasıyla edinilmiştir. Google’ın resmi bloguna buradan ulaşabilirsiniz.Yazı hakkında görüş,öneri ve dileklerinizi yorum alanından bildirebilirsiniz.

Ahmet Onur

2012 senesinde başladığım ve hala aktif olarak yer aldığım web alanında; front-end, back-end kodlamaları, tasarım ve makale yazarlığı yapmaktayım. Web alanında çok yönlü bir eğilim sergiliyorum. Leadfure markası ile pazarlama, web hizmetleri ve onun adı altında kurduğumuz birçok proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

1 yorum mevcut.

yorum yapmak için buraya tıklayın.

  • Google Drive masaüstü uygulamaların kapatılması kötü olmuş. Sanırsam bundan öncede Google Keep’in masaüstü uygulamasını kapatmışlardı. Masaüstü uygulamalarada önem vermeleri gerekiyor.

Reklam

Reklam