BeğenmedimYetersizİdare Ederİşime yaradıMükemmel (2 kişi oy kullandı. 5 üzerinden ortalama puan 5.00, oy kullanmak istemez misin?)
Loading...
Bilgisayar Çözüm Teknoloji Windows

Disk Birleştirme Nasıl Yapılır? – Windows

Disk birleştirme

Gözümüz gibi baktığımız bilgisayarlarımızın performansının düşüşü veya artışı her zaman sizin onun bakımı için neler yaptığınıza bağlıdır. Nitekim optimizesi yapılmayan, bakımı yapılmayan, temizliği yapılmayan bir bilgisayarın ömrü kuşkusuz uzun olmayacaktır. Bu yüzden bilgisayarlarımızın da daha sağlıklı çalışmasını sağlamak için depolama araçlarının düzenlenmesi gerekmektedir. Bu noktada performans arttırmakta en büyük katkıları sağlayan işlemlerin başında gelen disk birleştirme işlemi hemen aklımıza geliyor. Peki nedir bu disk birleştirme beraber öğrenelim.

Disk Birleştirme Nedir?

Disk birleştirmek akılda aslında birkaç şeyi anında canlandırabiliyor. Bunlar depolama aygıtlarının düzene girmesi, gereksiz dolu olan alanların temizlenmesi gibi basit terimler. Bu işlem bilgisayarınızın sürücülerinin gereksiz dolu gibi gözükmesini önleyen, boş alanların temizlenerek birleştirilmesi ve belleğin yetmediği zamanlarda burayı bilgisayarınızın performansında takviye olarak kullanmasını sağlıyor.

Windows’un ana kurulumuyla gelen disk birleştirme araçları günümüz teknolojisinde kullanılabilecek en yüksek düzeyde yer alabilecek tüm diskler için optimize sağlayabiliyor. Bu yüzden cihazınızın hangi diske sahip olduğu bu bakım işlemini yapmanız için hiçbir öneme sahip değil. Windows bu işi size bırakmadan disk türünüz için en uygun olanı uygular.

Windows sisteminde zaten yüklü olan disk bakım aracı, bazı bilgisayarlarda haftada 1 kere disk birleştirme yapmak amacıyla arkaplanda çalışır ama bu bilgisayarınızı siz kullanırken ciddi anlamda performans kaybı yaşamanıza sebep olur. Bu işlemi bilgisayarınızın kafası rahat, sizinde bilgisayarınızla işi yokken yapmanız en doğru ve en iyi sonucu veren tercih olacaktır. Disk birleştirme işlemini elle çalıştırmanın adımlarından bahsedelim dilerseniz.

UYARI

Disk birleştirme işlemi yaparken diskinizin başka bir aygıt tarafından kullanılmadığına emin olmanızda fayda var. Aksi taktirde diskte zarar oluşabilir. Eğer disk az sonra göstereceğimiz ekranda yer almıyorsa disk sürücünüzde büyük ihtimalle bir sorun meydana gelmiştir.

Disk Birleştirme Nasıl Yapılır?

Cihazınızın dosya gezgininden Bilgisayarım klasörünü açıyoruz.

Ardından Cihazlar ve Sürücüler bölümünün altındaki herhangi bir sürücüye sağ tıklayıp Özellikler‘e tıklıyoruz.
Gelen ekranda üst bölümden Araçlar sekmesine tıklıyoruz. Alt bölümden En iyi duruma getir butonuna basıyoruz.
 Ona bastıktan sonra önümüze gelen ekranda düzenlemeye hazır diskler listeleniyor. Bu disklerden herhangi birinin üzerine tıklayıp En iyi duruma getir butonuna basıyoruz ve işlemin gerçekleşmesini bekliyoruz. Tabi öncelikle direk işleme koymadan önce ne kadar performans karı alacağınızı gösteren Çözümle butonuna basıp detaylara bakabilirsiniz.
Bilgi: Eğer disk ayrışma oranı %10’un altında ise disk birleştirme işlemini yapmanıza şimdilik gerek yoktur diyebiliriz.
Bilgi:  İşlem bilgisayarınızın ve sürücünüzün gücüne bağlı olarak 1-2 dakika veya 1-2 saat sürebilir. Önemli olan işlem devam ederken herhangi bir diskte oynama yapmamanız. Onun dışında diğer işlerinize devam edebilirsiniz.
Bu yazımızda sizlere disk birleştirme işleminin ne olduğuna,neden gerektiğine ve nasıl yapıldığına değindik. Yazı hakkında öneri, görüş ve dileklerinizi yorumdan belirtebilirsiniz.

Ahmet Onur

2012 senesinde başladığım ve hala aktif olarak yer aldığım web alanında; front-end, back-end kodlamaları, tasarım ve makale yazarlığı yapmaktayım. Web alanında çok yönlü bir eğilim sergiliyorum. Leadfure markası ile pazarlama, web hizmetleri ve onun adı altında kurduğumuz birçok proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

2 yorum mevcut.

yorum yapmak için buraya tıklayın.