Kablosuz Ağ Adını ve Şifresini Değiştirme

1
Kablosuz Ağ Adını ve Şifresini Değiştirme
BeğenmedimYetersizİdare Ederİşime yaradıMükemmel (Henüz kimse oy kullanmamış. İlk kullanan olmak ister misin?)
Loading...

ADSL kullanıcıları olan bizler için kablosuz ağ adını ve şifresini değiştirme ‘niz gayet kolay.Kablosuz ağ ismini ve şifresini nasıl değiştirirebileceğinizi yazımızda ele aldık.
İş yerleriniz ve ikamet ettiğiniz yerlerde yer alan kablosuz ağ hizmetinde modem arkasında yer alan root kullanıcı adı ve şifresi işinizi görmeyebilir.Sizi modeme girerken yorabilir.Eğer root çıkışlı kullanıcı adı ve şifrenizden kurtulmak istiyor,modenizin kullanıcı adını ve şifresini özelleştirmek istiyorsanız gayet doğru yerdesiniz.

Kablosuz Ağ Adını ve Şifresi Nasıl Değiştirilir ?

Sahibi olduğunuz kablosuz ağ adını ve şifresini değiştirme işlemini yapmak istiyorsanız sırasıyla aşağıda ki adımları takip ederek bunu gerçekleştirebilirsiniz.
Modem de düzenleme yapabilmek için modeme bağlanmanıza yarayacak root çıkışlı bilgiler sahibi olduğunuz modeminizin arka bölümünde yer almaktadır.Modem arkasında güvenlik dahilinde herhangi bir bilgi yer almıyorsa servis sağlayıcınız yani internet sağlayıcınıza başvurabilirsiniz.

Modem Arayüzüne Girmek

İlk aşamada modeminizin arkasında root çıkışlı bilgilerin yer aldığını varsayarak bu bilgiler ile bilgisayarınızdan veya mobil cihazınızdan kablosuz alanından ağa bağlanıyoruz.
Devamında ise istediğiniz bir web tarayıcınızı kullanarak modenizin arayüzüne erişebilemniz için modem ipsini girin ve enterlayın.Bu ipler genellikle şöyle olabilir; ( 192.168.2.1 , 192.168.1.1 , 10.0.0.2 ).
Bu ipsine giriş yapıldığında modem arayüzüne giriş yapabilmek için ağa bağlanan her kişi düzenleme yapabilmesini engellemek için sizden kullanıcı adı ve şifresini yazmanızı ve modem arayüzüne giriş yapmanızı isteyecek.Kullanıcı adınız ve şifreniz modemin arkasında yer alabilmektedir.Eğer burada bilgiler yazmıyorsa kullanıcı adı:admin pass:ttnet veya kullanıcı adı:admin pass:admin olarak deneyiniz.Yine bu konu da bilgi yer almıyorsa internet sağlayıcınızla iletişim kurmaktan çekinmeyin.

Kablosuz Ağ Adını Değiştirme

Modem arayüzüne giriş yapabildiğinizi varsayarsak “Kurulum” bölümüne tıklayınız.
Sonrasında karşımıza gelen menüden “WLAN” bölümünü seçip “SSID” alanına kullanmak istediğiniz yeni kablosuz ağ adını girin.Böylece kablosuz ağ adını değiştirme işlemini tamamlamış oluyoruz.Tavsiyemiz yeni kablosuz ağınızın adında Türkçe karakter yer almaması.

Kablosuz Ağın Şifresini Değiştirme

Sponsorlu Bağlantılar

Ardından “WLAN” bölümünden WLAN’ın alt ayarları kısmından “Güvenlik” sekmesine tıklıyoruz.
Açılan yeni sayfada “PSK anahtarı” kutusunun karşısına kablosuz ağınızın yeni şifresini giriniz.Böylece kablosuz ağın şifresini değiştirme işlemini de tamamlamış oluyorsunuz.
Anlattığımız işlemleri tamamlandıktan sonra belirlediğiniz kablosuz ağ adını ve buna bağlı olarak kablosuz ağ şifresini kullanarak kablosuz ağı kullanabilirsiniz.Tavsiyemiz ise bu şifrenizin güvenliği için anlattığımız işlemi yaklaşık 2 ay aralıklarla yapmanız.Bu sayede şifrenizi kırmak için yöntemlerle uğraşanlar birçok problemle karşılaşacaklar.

Önceki İçerikOffice 2007 indir
Sonraki İçerikGoogle Gizemleri
2012 senesinde başladığım ve hala aktif olarak yer aldığım web alanında; front-end, back-end kodlamaları, tasarım ve makale yazarlığı yapmaktayım. Web alanında çok yönlü bir eğilim sergiliyorum. Leadfure markası ile pazarlama, web hizmetleri ve onun adı altında kurduğumuz birçok proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.
Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here