BeğenmedimYetersizİdare Ederİşime yaradıMükemmel (1 kişi oy kullandı. 5 üzerinden ortalama puan 5.00, oy kullanmak istemez misin?)
Loading...
MyBB Script

MyBB Reputation Sayfası Hatası Çözümü

mybb-reputation-sayfasi-hata-cozumu

En sık kullanılan forum altyapısı scpriti MyBB’de ki bir diğer hata çözümümüzü yapacağız.Öncelikle belirtmeliyim ki bu hatanın çözümü hiçbir yerel kaynakta yer almıyor malesef.Hatanın adını MyBB reputation sayfası hatası olarak tanımlayabiliriz. Üstüne üstün yabancı kaynalarda da hatanın çözümünü forumun sessiz bir köşesinde kesik kesik buldum.Bulmam sadece esinlenmemi sağladı.Öncelikle arama yapmadan önce hatayla karşılaşınca üstüne biraz gideyim dedim lakin öyle direk çözüm ile olacak gibi durmuyordu.Daha sonra yerel kaynaklarda bulamayınca yabancı kaynaklara göz atmak zorunda kaldım.Dilerseniz hataya ve hatanın çözümüne geçelim.

Hata MyBB scpritinizde reputation sayfasında meydana geliyor.Hatanın oluşmasının sebebini ne yazık ki hala saptayamadım.Çözdükten sonra sorunumu incelemedim diyebilirim lakin sizlere fazla yer almayan bu hatanın çözümünü anlatmak istedim.Forumunuzda reputation kullanıcı profil sayfalarına girince aşağıdaki bir hata sizi karşılıyor.Daha doğrusunu söylemek gerekirse kullanıcıya belli bir miktar “REP” puanı verdiğinizde meydana geliyor bu sorun.0 rep puanına sahip kullanıcıların reputation kullanıcı profil sayfalarına rahatlıkla girilebildiğini gözlemledik.Bu yüzden bu hatanın bir diğer adını da reputation kullanıcı profil sayfası hatası olarak da yazabiliriz.

MyBB Reputation Sayfası Hatası

Alınan hata aşağıdaki gibi olmakla beraber satır numarası(line) farklılık gösterebilmektedir.Bu sizin ne kadar eklenti kurduğunuza bağlı bir durum olarak değişebilmektedir.Genelde fazla eklenti kurmadıysanız 851’de kalır bu sayı.MyBB Reputation Sayfası Hatasında alınan hata aşağıdaki gibidir;

The following warnings occurred:
Warning [2] Division by zero - Line: 851 - File: inc/functions.php PHP 5.3.3-7+squeeze3 (Linux)
File    Line    Function
/inc/functions.php    851    errorHandler->error
/reputation.php    649    multipage

MyBB Reputation Sayfası Hatası Çözümü

Ardından hata çözümüne geçelim dilerseniz.Bize yukarıdaki hatada forum ana dizinindeki inc klasöründe bulunan functions.php dosyasının 851’inci satırında(bu sayı eklenti sayınıza göre değişebilir) hata olduğunu belirtiyor.Bir de reputation.php dosyasındaki hatadan bahsediyor lakin bizim gerekli saf dosyamız olduğu için buna dokunmuyoruz.

Öncelikle functions.php dosyasında 851’nci veya size göre verilen hatadaki satıra geldiğimizde aşağıdaki kodu buldum.

</div>
<div class="body" dir="ltr"><code>    $pages = ceil($count / $perpage);

 

Yukarıdaki kodu kaldırıp yerine aşağıdaki kodu yazdığımızda sorunumuz şaşırtıcı bir şekilde çözülmüş oluyor.

</div>
<div class="body" dir="ltr"><code>    if($perpage > 0)
{
$pages = ceil($count / $perpage);
}
else
{
return;
}</code></div>
<div dir="ltr">

Evet reputation kullanıcı profil sayfası hatası çözümü bu kadar.Yukarıdaki kodu yerine yazdığımızda 0’dan farklı rep sayısına sahip kullanıcıların reputation sayfasına giriş yapabiliyorsunuz.

Dilerseniz MyBB 1.8 Kategori İkon Değiştirme başlıklı yazımıza göz atarak forumunuzda kategorilerinizdeki klasik ikonların yerini konuyla alakalı ikonlara çevirebilirsiniz.

Ahmet Onur

2012 senesinde başladığım ve hala aktif olarak yer aldığım web alanında; front-end, back-end kodlamaları, tasarım ve makale yazarlığı yapmaktayım. Web alanında çok yönlü bir eğilim sergiliyorum. Leadfure markası ile pazarlama, web hizmetleri ve onun adı altında kurduğumuz birçok proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

Yorum yap

yorum yapmak için buraya tıklayın.