Teknoloji Haberleri » 26 Şubat-4 Mart

Slack uygulamasına karşın, Google Hangouts Chat geliyor

Beta sürümünde sadece davetiye gönderilen kullanıcılara aktif olan bu sistem tüm kullanıcılara açılıyor.

Hangouts işlevini yeniden düzenleyerek kurumsal ve tanışma olarak ikiye ayıran Google, Beta’da bulunan Google Hangouts Chat‘ı kurumsal mesajlaşma ağı olarak meydana sürecek. Hali hazırda Facebook’un Workplace uygulaması, bildiğimiz ve iş ortamında sıkça kullanılan Slack, Microsoft firmasının Teams uygulaması ve Stride de rakip olarak bilinen sistemler. Yapay zeka ve onun kendi kendini geliştirilmesinden yana taraf olan Google, zaten sahip olduğu sistemleri Hangouts Chat tarafına da entegre ederek kullanıcılarına maksimum kusursuzluğu yaşatmayı hedefliyor. Örneğin Docs, Drive, Mail gibi çok kullanılan sistemlerindeki arşivlerinizi konuşma sırasında hedef kitle ile paylaşabilme şansına da sahipsiniz. Tam anlamıyla Google Suit’e ek olarak getirilen bu sistem, rakiplerini piyasada zorlayacak gibi duruyor.


GitHUB Web tarihinin en güçlü saldırısına karşın ayakta kaldı

Yazılım güncelleme sürümlerinin depolandığı, herkesin incelemesi için açıldığı, yazılım geliştiricilerin ortak uğrak yerlerinden GitHUB saniyede 1.35 Terabit boyutunda DDoS bir saldırıya maruz kaldı fakat sadece 5 dakika servis dışı kaldıktan sonra 8-9. dakikalardan itibaren normal işleyişine devam etmeye, saldırıyı durdurmayı başardı. Bu denli büyük bir saldırıya bu kadar kısa sürede cevap verebilmiş olması ve zarar almadan kurtulması örnek alınası davranışlar ve tutumların başını çekebilir web dünyasında.

DDoS nedir?  DDoS, bir web sitesinin bağlı olduğu sunucuyu yormak ve işlev dışı bırakmak amacıyla sunucuya yoğun ziyaret, istek, trafik, veri aktarımı yapılmasıdır. Kapasitesi kadar hizmet verebilen sunucular belli bir veri aktarımını üzerine aldığında hizmet dışı kalıp, dosyalarında zarar oluşumuna kadar gidebiliyor.

Saldırı yapılan, yayımlanan açıklamaya göre 28 Şubat günü öğlenden sonraki saatlerde gerçekleşti.


WhatsApp Gönderilen Mesajı Silme Süresi Uzuyor

Mesajlaşma denilince akla ilk gelen uygulamalardan WhatsApp, geçen aylarda getirdiği gönderilen mesajı herkesten silme özelliğinde süre sınırını arttırıyor.

Geçtğimiz günlerde aramıza katılan mesajlaşma uygulamalarının hayatımıza girdiğinden bu yana sorunumuz olan yanlış mesaj gönderme problemine çözüm olarak getirilen gönderilen mesajı sadece 7 dakika içerisinde her iki taraftan da silebilme özelliğindeki süreç artıyor. Kullanıcılardan talep alarak bu adımı yaptığı düşünülen WhatsApp bu süreyi 1 saat 8 dakika‘ya çıkardı.


Instagram’a Sesli ve Görüntülü Arama Geliyor

İyice rakiplerine nazaran onlarca özelliğe sahip olmaya devam eden Instagram, Story özelliğinden bu yana kendini sürekli geliştiren bir yapıya ve Snapchat’i Snapchat yapıp yükselmesini sağlayan özellikleri kendisine çekmeye devam ediyor. Snapchat’in çok kullanılmasını sağlayan sesli ve görüntülü sohbet özelliğini yakın zamanda tüm kullanıcılarına aktif hale getirmesi planlanıyor.


LG G7 Görücüye Çıktı

2018’de kullanıcılarına sunulması beklenen LG G7, ortaya çıkan iPhone X(10) çılgınlığı sonrası kendisini ona benzeterek yeni bir model sunmayı hedefliyor. Cihazın arka düğmesinde önceki cihazlardan bildiğimiz parmak izi yine yerini alırken, normalde daha sert kalıplar kullanılırken yerini daha zarif bir çerçeveye bırakacak gibi görünüyor. Cihazın 64 GB’lık hafızaya sahip olan modeli 4 GB ram‘a sahip olacakken, 128 GB veri saklama özelliğine sahip olacak modeli ise 6 GB ram barındıracak.

Cihazın özellikle iPhone X’e benzemesi kullanıcılarını sevindirecek gibi duruyor. Sizce teknolojinin devine yapılan özentilik akımı işe yarar mı yoksa marka kalitesini bozar mı?

teknoloji haberleri lg g7 görücüye çıktı