Tarihimizin Kirlenmesinde Ne Kadar Duyarlıyız?

7
BeğenmedimYetersizİdare Ederİşime yaradıMükemmel (1 kişi oy kullandı. 5 üzerinden ortalama puan 5,00, oy kullanmak istemez misin?)
Loading...

Türk olarak bizlerin gelecekte diğer ülkelerin gerisinde kalmamak için yapması gereken de aslında tarihini, geçmişini doğru bilmesidir. Tarihimiz herşeyden değerli ve önemlidir. Onun yerini doldurabilecek başka bir kültür ögesi de bulamazsınız. Bu bağlamda tarihimizin, tarihin anlatılmasında teşvik vermek kadar onun doğru yapılmasına da değer vermeliyiz.

Sözde Tarih Dizileri

Tarihimizin yanlış anlatılması konusunda hassasımdır. Genel de tarihimizi anlatmaya çalışanlar atalarımızın kemiklerini sızlatarak daha ne kadar ayakta kalacaklarını tartışamıyoruz çünkü nedense uydurma yapıdan oluşmuş dizileri izlemeye izletmeye bayılırız. Daha 2-3 hafta önce başlamış diziler saçmalıklarını konuşturarak tanınıyor tanındıkça reyting alıyor ve saçmalaya tarihimizi kirletmeye devam ediyor.Bu döngünün asıl sebebi de bizleriz aslında. Yıllarca savaştan dönmeyen at üstünden inmeyen padişahlarımızı haremden gelecek olan dedikodularla uğraşan kişiliklere büremekte ustalıktır bana göre.  “Muhteşem Yüzyıl” diyerek tarihimizin hep çöküş, gerileme dönemlerini konu alıp tek savaştan bile bahsetmeyerek saçmalamayı üst seviyeye taşımayı başarabiliyorlar.

Tarih için Eğitim

Onun yanında neredeyse her öğrencinin sezonluk vermesi gereken dersler arasında yer alan tarih, inkilap dersleri öğrencilere sadece savaş sırasını ezberletme ile, sınavı geçmeye yönelik veriliyor. Tabi ki sistemin parçası olan bu derse gereken önemin verilmesi taraftarıyım. Ezberlenen hiçbir şeyin fayda getirmeyeceğini, getirse de pek uzun vade de iş görmeyeceğini hepimizin aşikar olduğu bir konu.

Sonuç olarak tarih tarihimizi bilenlerle sergilenmeli, sadece tarihi anlatıyor olarak bakılıp görevini yapıyor diye düşünülmemeli. Tarihin anlatılmaması, kirlenmesinden iyidir.

Sonraki İçerikMüzikler Hayatımızdan Bir “Parça”
2012 senesinde başladığım ve hala aktif olarak yer aldığım web alanında; front-end, back-end kodlamaları, tasarım ve makale yazarlığı yapmaktayım. Web alanında çok yönlü bir eğilim sergiliyorum. Leadfure markası ile pazarlama, web hizmetleri ve onun adı altında kurduğumuz birçok proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.
Paylaş

7 YORUMLAR

  1. Efsane olmuş sonuna kadar doğru osmanlinin kazandığı zaferler anlatilacagi yerde herkes saçmaliklara inaniyor nesiller boylelikle hep cahil kalıyor kardesim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here